Без районів та держадміністрацій: що Зеленський пропонує змінити у питанні децентралізації влади?
На сайті Верховної Ради з'явився текст законопроєкту про внесення змін до Конституції країни щодо децентралізації влади. Ініціатором документа є президент Володимир Зеленський.
Законопроєкт змінює окремі положення Конституції України щодо адміністративно-територіального устрою.
Зокрема, Зеленський пропонує позбутися районів і запровадити такий перелік адміністративно-територіальних одиниць: громада, округ, область, Автономна Республіка Крим. У чинній редакції Конституції закріплений перелік конкретних найменувань всіх областей України.
До повноважень Верховної Ради (за поданням Кабінету міністрів) президент пропонує додати утворення і ліквідацію громад, округів, областей, встановлення і зміну їхніх меж, віднесення поселень до категорії сіл, селищ, міст, найменування і перейменування поселень, громад, округів, областей.
У законопроєкті передбачено, що зміна меж, найменування і перейменування громад та поселень здійснюється з урахуванням думки їх мешканців у порядку, визначеному законом.
Замість місцевих державних адміністрацій президент пропонує ввести інституцію префектів, які представлятимуть виконавчу владу в областях, округах та в місті Києві.
Префекти — це державні службовці, яких у документі пропонують призначати на посаду та звільняти з неї президенту України за поданням Кабінету міністрів.
Під час здійснення своїх повноважень префект підзвітний та підконтрольний президентові та уряду. Термін перебування префекта на посаді в одному окрузі, області, місті Києві не може перевищувати трьох років.
Термін повноважень депутатів місцевих рад визначається 4 роками (нині місцева влада обирається на 5 років). Обрання голови окружного та облрад відбувається на основі ротації. При цьому термін повноважень голови становить 1 рік.
Нагадаємо, цей проєкт закону був зареєстрований 13 грудня та визначений як невідкладний до розгляду в парламенті.
Раніше у команді президента Володимира Зеленського заявляли про готовність провести конституційну реформу за підсумками зустрічі «нормандської четвірки» щодо децентралізації.
Помічник президента Андрій Єрмак пояснив, що про федералізацію не йтиметься. За його словами, зміни до Конституції стосуватимуться передачі частини повноважень на місця, а також буде визначені положення про непідконтрольні території Донбасу.
- Поділитися: