Рішення про затримку військової допомоги Сполучених Штатів Америки Україні приймалося виконувачем обов’язків глави адміністрації Дональда Трампа.

Про це йдеться у стенограмі свідчень директора з питань Європи Ради національної безпеки США Александра Віндмана, яку 8 листопада оприлюднили відповідальні за розслідування щодо імпічменту Трампа комітети Палати представників.

 Александр Віндман прямо вказує на виконувача обов’язків глави адміністрації Трампа Міка Малвені. Останній начебто координував зусилля з узалежнення зустрічі Трампа й Зеленського в Білому домі від розслідування компанії Burisma і начебто українського втручання у вибори в США 2016 року.

Також Віндман вказує, що Зеленський у розмові з Трампом 25 липня (на якій той був присутній) згадав назву компанії Burisma, що не було включено в стенограму дзвінка. Це вказує, на думку полковника, на те, що президента України «готували до дзвінка заздалегідь».

Віндман також розповів, що про затримку американської військової допомоги Україні він дізнався ще до 3 липня, а це розпорядження надійшло «з офісу глави адміністрації Трампа» з обґрунтуванням перевірити, чи відповідає допомога «пріоритетам адміністрації».

Крім того, за словами полковника, із середини липня до нього почали звертатися представники українського посольства в США (а саме заступник глави) із питанням, чому американська сторона затримувала військову допомогу. У ЗМІ інформація про затримку військової допомоги з’явилася 28 серпня.

Нагадаємо, Александр Віндман дав свої свідчення перед Конгресом 29 жовтня. Як тоді повідомляли американські ЗМІ, працівник Ради нацбезпеки США тоді вказав на розбіжності між стенограмою розмови Трампа й Зеленського 25 липня та реальним змістом сказаного.

У США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленським у липні 2019-го нібито вимагав відновити розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».

Burisma — одна із найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні, президент та засновник якої — Микола Злочевський, ексміністр екології часів президентства Віктора Януковича. Ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема Burismа, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював. У 2014-му Злочевський залишив Україну, компанію підозрювали в ухиленні від податків, відмиванні коштів та розкраданні державних ресурсів. У 2018-му в Burisma повідомили, що судові справи проти компанії завершені. ГПУ дійсно закрила справу щодо ухилення від податків, справа щодо відмивання коштів була програна Злочевському в Лондонському суді. А справа щодо розкрадання державних ресурсів — фактично видача ліцензії самому собі — була передана в НАБУ, яке продовжує розслідування. 

Попри провадження, компанія не припиняла діяльність, у 2014-му при Burismа створили раду директорів, в яку увійшов, зокрема Гантер Байден. Він був у раді директорів до 2019 року. Офіційно у справах щодо Burismа він не фігурував. 

Поділитись: