ENRU

Вето на армію: чи візьме Молдова участь у навчаннях НАТО?

Президент Молдови Ігор Додон заборонив своїм військовослужбовцям долучатись до міжнародних навчань під егідою НАТО в Україні. Наступного дня уряд країни пішов наперекір — і вирішив усе ж відправити військових. Чому влада країни не може домовитися, навіщо Додонові забороняти спільні навчання з НАТО, і які це може мати наслідки — в матеріалі Громадського.Світ.

Що відбулося

Міністерство оборони Молдови 4 вересня сповістило президента Ігоря Додона про те, що 57 військових візьмуть участь у щорічних міжнародних навчаннях НАТО Rapid Trident-2017 в Україні. На що президент відповів — на це потрібен його дозвіл, а він не дозволяє, навіть більше — офіційним листом Додон заборонив молдовським військовим брати участь у навчаннях, розпорядився скасувати усі приготування до них, а організаторів Rapid Trident оповістити про неучасть армії Молдови.

Ігор Додон заборонив молдовським військовим брати участь у щорічних міжнародних навчаннях НАТО Rapid Trident-2017 в Україні Фото: EPA/STR

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Кордон нам допоможе: як Київ і Кишинів підштовхують «Придністров'я» до переговорів

Та вже наступного дня наперекір президенту уряд ухвалив постанову про участь військових у навчаннях. Як повідомляє NewsMaker, прем’єр-міністр Молдови Павел Філіп розкритикував Ігоря Додона.

«Напередодні була скасована поїздка на навчання в Україні. До цього таким же чином були скасовані ще п'ять поїздок. Я вважаю, що підстав для цього немає. Ні для кого не секрет, що участь на 80% оплачують партнери і організатори. А ось відмова вже обійшлася нам у 5 мільйонів леїв. Нікому не потрібна нетренована армія», — заявив Філіп.

Прем'єр також додав, що не розуміє аргументів для блокування навчань: «Немає жодних аргументів. Я не думаю, що хтось хоче мати непідготовлену і слабку армію. Тому ми повинні брати участь в таких навчаннях. Цього разу приймаємо постанову уряду, а в майбутньому подивимося, як вирішити ці проблеми».

Майже одразу після ухвалення постанови Додон наклав на неї вето. Про це він повідомив у своєму Facebook, при цьому назвавши дії уряду порушенням закону:

«Згідно з Конституцією, Республіка Молдова є нейтральною державою, а молдовські військовослужбовці, повторюю, не повинні брати участі у військових навчаннях, що проводяться під егідою якого б то не було військового блоку».

Молдовські військові під час міжнародних навчань Nordic shield у Бєльцях (архівне фото 2015 року) Фото: EPA/DUMITRU DORU

Навчання з НАТО

Щорічні навчання Rapid Trident, що відбуваються за опіки НАТО, пройдуть з 8 по 23 вересня на Яворівському полігоні поблизу Львова. Вони об’єднають близько 1800 військових із 14 країн світу, зокрема Канади, Італії, Грузії, Литви, Норвегії, Польщі, Туреччини, України, Британії та США.

Як вказано на офіційній сторінці програми, навчання зосереджені на операціях з підтримання миру та стабільності в регіоні й підтримують єдність між Україною, США та іншими країнами-союзниками НАТО.

Серед переліку держав мала бути і Молдова. Країна брала участь в міжнародних військових навчаннях з 1996 року, і раніше питань щодо її участі не виникало. Та за вісім місяців президентства Ігоря Додона це вже шоста заборона на участь у схожих подіях.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Вибори в Молдові: поразка, що є перемогою

Молдовська журналістка Марія Левченко в коментарі Громадському повідомила, що в армії панує незадоволення такими діями президента:

«Люди, які неодноразово проводили семінари з молдавськими військовими, розповідали мені, що вони навіть більш прозахідні, ніж уряд. І в цьому немає нічого дивного в умовах, коли міжнародні навчання відбуваються під егідою західних структур. Це приносить молдовським військовослужбовцям певний фінансовий прибуток. Звичайно, в цьому конфлікті вони підтримують уряд, але публічно виступити проти глави держави, а отже, Верховного головнокомандувача, вони не можуть».

Уряд проти Додона

Владні протистояння в Молдові тривають вже вісім місяців — відколи Ігор Додон зайняв пост глави держави. З одного боку — уряд і парламент (в якому Додон не має більшості), з іншого — президент. Правляча демократична партія позиціює себе як прозахідна, у той час як чинний президент дотримується проросійського вектора.

Уряд наперекір президенту ухвалив постанову про участь військових у навчаннях (на фото - прем’єр Павел Філіп) Фото: EPA/DUMITRU DORU

Зокрема, в одному зі своїх інтерв’ю Додон виступив проти вступу Молдови до НАТО і сказав, що «антиросійською країна точно не буде». Саме через різні курси зовнішньополітичного розвитку влада і не може порозумітись.

Втім, цей конфлікт дещо інший, бо має безпосередній стосунок і до третьої сили — армії. Марія Левченко розповідає, що для Додона важливо не допустити спільних навчань з НАТО щонайменше з двох причин.

По-перше, в умовах відсутності вагомих важелів упливу продемонструвати своїм виборцям, що він діє і має значний вплив на ситуацію в країні. По-друге, засвідчити свою лояльність Кремлю, який підтримав Додона перед виборами.

Проте парламент і уряд не збирається іти на поступки і продовжують стояти на своєму. У той же час, президентові невигідно іти на прямий конфлікт.

«Справді, попри те, що президент скористався своїм конституційним правом і заблокував участь молдовських військових у західних навчаннях, уряд все ж стверджує, що військовослужбовці їдуть до України. Це, по суті, порушення конституції з боку кабміну. Що буде далі, залежить тільки від того, як далеко президент може дозволити собі зайти у конфронтації з демократичною партією. Чи йти на реальний конфлікт з демократами, а значить і з найвпливовішою людиною Молдови, головою партії Владом Плахотнюком, або ж обмежується усними погрозами, як це було досі», — розповіла Марія Левченко.

Тож, імовірно, попри вето президента, молдовські військові таки поїдуть до України на навчання — на цьому наполягає як уряд, так і парламент. Сама армія — хоч і негласно — також на їхньому боці.

Усе залежатиме від того, хто піде на поступки. І, цілком ймовірно, це рішення матиме вплив не лише на участь військовослужбовців у Rapid Trident, а й на розвиток майбутньої політичної ситуації в країні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Гагаузія: як живе і кого обирає проросійський регіон Молдови

Підписуйтесь на наш канал в Telegram