Ціни на газ у січні можуть впасти ще більше, якщо Росія дотримається домовленостей про транзит
У Міністерстві енергетики та захисту довкілля припустили, що ринкові ціни на газ у січні 2020 року можуть впасти ще більше у тому разі, якщо Росія дотримається домовленостей з Україною та ЄС про продовження транзиту свого газу.
Про це голова Міненерго Олексій Оржель повідомив у своїй колонці для «Економічної правди».
«Уже в грудні вона (ціни на газ — ред.) знизилася на 8%, у січні цей показник при стабільній ситуації на ринку буде ще менше», — повідомив Оржель.
Однак міністр застеріг, що ситуація може змінитися у тому разі, якщо Росія порушить зобов’язання та припинить транзит газу через Україну. Однак та цей випадок уряд передбачив гарантовану ціну на газ для населення, яку зафіксують до кінця квітня 2020 року.
«Ціна фіксована і незмінна протягом усього сезону. Чи є в ній сенс, якщо газ може бути дешевшим? Чи є сенс у страховці, якщо ви не плануєте хворіти? Мало хто планує таке, і з побутової точки зору сенсу немає. А з практичної є. Тому що витрати у випадку хвороби будуть набагато більшими за вартість страховки», — додав міністр.
Зазначимо, що напередодні Нафтогаз повідомив, що термін, протягом якого українці можуть відмовитися від страхової ціни на газ продовжать до 30 жовтня 2019 року.
Також Оржель повідомив, що протягом наступних 5 років за допомогою транзиту газу Україна зможе отримати 18 мільярдів доларів, а також припустив, що Росія може порушити домовленості щодо транзиту газу з Україною. Раніше про такий ризик повідомляв виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко.
20 грудня у Мінську Україна та Росія підписали протокол, яким передбачено кроки, необхідні для продовження транзиту російського газу через Україну. Домовленостями щодо продовження транзиту передбачено, що:
- контракт на транзит газу укладуть терміном на 5 років з можливістю продовження на тих же умовах ще на наступні 10 років;
- обсяги транзиту складають 65 мільярдів кубів у 2020 році та по 40 мільярдів кубометрів упродовж 2021-2024 років за умови конкурентного тарифу (контракт на транзит газу, який закінчується у 2019 році, передбачає, що Газпром гарантовано постачає до Європи через Україну 60 мільярдів кубометрів на рік з можливістю збільшення обсягів до 90 мільярдів);
- російська сторона виплачує Нафтогазу близько 3 мільярдів доларів (грошима) за рішеннями Стокгольмського арбітражу до кінця 2019 року;
- Нафтогаз відмовляється від нових претензій та відкликає позов проти Газпрому на $12,25 млрд. Крім цього, Україна відмовиться від штрафу Газпрому на 7,4 мільярда доларів, який на російську компанію наклав Антимонопольний комітет;
- про повернення активів Нафтогазу в окупованому Криму на переговорах не йшлося — це питання вирішуватиме Гаазький арбітраж;
- після виконання всіх пунктів домовленостей, зокрема щодо відмови від судових вимог та виплати 3 мільярдів доларів Нафтогазу, Газпром зможе потенційно відновити прямі поставки газу до України, які припинили у листопаді 2015 року.
- Поділитися: