Через велику пропозицію газу на європейському ринку, ціни на блакитне пальне впали до найнижчого за останні 10 років рівня попри наближення опалювального сезону.

Про це повідомляє Bloomberg, посилаючись на дані енерготрейдерів.

Ситуацію на ринку газу та падіння ціни на нього пояснюють великою пропозицією блакитного палива. Так, обсяги постачання газу збільшують як трубопроводами, так і танкерами, зокрема зі США.

«У вересня газові сховища у Північній Європі буду заповнені, що створює ризик для подальшого падіння рівня цін на газ», — повідомив трейдер нідерландської газової компанії PZEM Нієк ван Коутерен.

Він також додав, що при подальшому зниженні ціни на газ деякі виробники газу будуть зменшувати обсяги постачання газу до Європи, однак такі постачальники, як російський Газпром, навпаки намагатимуться збільшити свою частку на ринку Європи, через що продовжуватимуть постачати великі обсяги газу.

Зазначимо, що від рівня цін на газ у Європі залежать і ціни на блакитне паливо в Україні, адже імпорт газу Україна здійснює з країн ЄС.

Раніше Нафтогаз пропонував українцям послугу закупівлі газу за літнім тарифом.

Нагадаємо:

У березні на енергетичних біржах Європи, на яких Україна купує імпортний газ, ціна на блакитне паливо різко впала. Так, рівень цін на ринку чи не вперше став нижчим за рівень регульованих державою цін. Тому 3 квітня уряд ухвалив постанову №293, якою зобов'язав Нафтогаз продавати газ населенню за ринковими цінами.

Згодом у Нафтогазі повідомили, що виконати цю постанову уряду неможливо, адже вона суперечить іншим урядовим постановам, зокрема про ПСО (спеціальні зобов’язання Нафтогазу продавати газ населенню за встановленою урядом ціною). Також у компанії закликали уряд або скасувати ПСО, або внести до нього зміни, щоб для зниження цін на газ для населення були всі законні підстави.

В уряді на таку пропозицію відповіли ультиматумом, закликавши Нафтогаз до 24 квітня публічно заявити про зниження цін на газ для населення у травні. Якщо цього не станеться, то уряд звільнить голову правління Нафтогазу Андрія Коболєва, контракт з яким продовжили напередодні.

22 квітня уряд та Нафтогаз узгодили рішення знизити ціни на газ для населення з 1 травня до 8247 гривень за тисячу кубометрів.

Водночас, відповідно до домовленостей України з Міжнародним валютним фондом та постанови про ПСО, з 1 травня ціни на газ для населення мають зрости до 9850 гривень за тисячу кубометрів, а з 1 січня 2020 року — до 12 300 гривень за тисячу кубометрів.

Ціна на газ для населення, згідно з вимогами МВФ, повинна формуватися із вдвох факторів — собівартості українського газу та супутніх послуг, та його імпорту. Оскільки газ у Європі подешевшав, і Україна може його закупити за менші гроші, держава може знизити тариф для населення, не порушивши тим самим домовленості з МВФ.

Поділитись: