Олена Танасевич працює суддею з 2012 року. Сьогодні, 7 травня, її обрали главою Вищого антикорупційного суду України. Новий орган має розглядати справи про хабарництво топ-посадовців. Фактично, цей суд є завершенням розбудови антикорупційної системи, адже раніше Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура лише розслідували справи. Без подальших вироків.

Коли запрацює суд та які справи топ-корупціонерів є «справами честі» — Танасевич відповіла на питання Громадського.

Якими будуть ваші перші плани як голови суду і коли чекати старту?

Наразі призначені судді, частина працівників апарату, однак перед нами дуже широкий фронт робіт. Нам необхідно укомплектувати кадри, вирішити питання матеріально-технічного забезпечення Вищого антикорупційного суду.

Немає станом на сьогодні будівлі, яка б відповідала потребам судової установи. Це питання найперші, найважливіші, фундаментальні, без яких ми не зможемо почати нашу роботу.

Зборами суддів було визначено дату початку роботи — це 5 вересня 2019 року. І до цієї дати ми будемо всіляко намагатися розв’язати всі наші поточні проблеми і розпочати здійснювати правосуддя.

Ми перебуваємо у будівлі колишнього Печерського районного суду. Це буде ваше тимчасове приміщення? Адже вам виділене приміщення у Солом'янському районі міста Києва. Чому там не можна розпочати роботу вже зараз?

Те приміщення, яке було виділене Кабміном у листопаді 2018 року, на жаль, не пристосовано для того, щоб в ньому функціонував суд. Воно потребує капітального ремонту, перепланування, реконструкції — це певний час. Наразі вирішується питання щодо забезпечення Вищого антикорупційного суду тимчасовою будівлею. Приміщення Печерського районного суду фізично не може вмістити всіх тих працівників апарату і суддів, які потрібні для функціонування судової установи.

Тобто, до 5 вересня ви маєте вирішити ці питання. Чи ще є якісь речі, які потрібно вирішити до повноцінного старту суду?

Є дуже багато питань, однак всі вони можуть бути розв'язані у найкоротші терміни. Основне, фундаментальне питання — це будівля для розташування Вищого антикорупційного суду.

Відомо, що до Антикорупційного суду передадуть справи, які вже зараз розглядаються в судах. Дуже багато резонансних справ близько 200. Чи не заблокує це початок роботи суду, адже цей масив навалиться на 38 суддів?

Прогнозувати результат розгляду справи, строк її розгляду без того, щоб не побачити матеріали кримінального провадження, не розпочати проведення судового розгляду, — неможливо. Я розумію, що ваше запитання вимагає якоїсь конкретної відповіді, однак я не можу її надати станом на сьогодні.

Голова Вищого антикорупційного суду Олена Танасевич (праворуч) виходить після перших зборів суддів у Києві, 7 травня 2019 року
Фото:

Гонтар Володимир/УНІАН

Чи готові ви очолити боротьбу з корупцією в Україні? Оскільки це вважається однією з найбільших проблем в країні.

Насправді, посада голови Вищого антикорупційного суду — це не якийсь привілей, це величезний тягар відповідальності і за себе, і за судову установу в цілому. Що відчуваю? З одного боку, певне хвилювання перед тим, що не є відомим. З іншого боку — це певне задоволення від того, що я матиму змогу внести свій вклад до розбудови України як правової держави.

Чи є для вас якась особлива «справа честі», яку ви вважаєте, що має бути розглянуто?

Я працюю суддею з червня 2012 року. Я вас запевняю, що для судді кожна справа — справа честі. І цивільна, і кримінальні, і адміністративна є найважливішою для її сторін, і тому це надзвичайно велика відповідальність для судді.

Від суду очікують відкритості, професійності. До вас не було жодних претензій з приводу доброчесності, ні від громадської ради міжнародних експертів, ні від ГО. Однак, у вашій декларації зазначено, що ви разом з чоловіком володієте сімома земельними ділянками у Харкові. Поясніть їхнє походження, оскільки ми очікуємо цієї відкритості.

Досліджуючи електронну декларацію, яка перебуває на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, в розділі «підстава набуття права власності» ви побачите договір купівлі-продажу. Ці ділянки були придбані моїм чоловіком для проведення господарської діяльності.

Тобто він бізнесмен і він має можливість їх купити?

Він є особою-підприємцем, має власне підприємство, і такі у нього плани.

Поділитись: