Данія хоче знищити мільйони норок через мутацію COVID-19. Чи справді виправданий такий крок?

Прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен оголосила, що в країні планують знищити до 17 мільйонів норок. Ці тварини, мовляв, є джерелом мутованого коронавірусу, який уже передався людям і може поставити під загрозу розробку вакцини від COVID-19. Данія є найбільшим виробником норкового хутра у світі; знищення мільйонів норок вдарить по її економіці. Але наскільки виправданим є такий радикальний крок?
***
Коронавірус у норок виявляли ще у квітні — але не в Данії, а в Нідерландах. До кінця травня, за словами міністерки сільського господарства Нідерландів Кароли Шутен, підтверджених випадків передання COVID-19 від норки до людини було всього два. У червні коронавірус виявили на 10 норкових фермах у країні, і, зрештою, усіх тварин вирішили приспати.
Якщо точніше, Нідерланди ще давно хотіли відмовитися від виробництва норкового хутра, але планували зробити це до 2024 року. Та саме коронавірус став причиною прискорення цих планів — і у червні парламент країни проголосував за закриття норкових ферм до 2021 року та виплату компенсацій їхнім працівникам. У червні в Нідерландах приспали 600-800 тисяч норок.
Нідерланди — не єдина країна, де виявили заражених коронавірусом тварин: про схожі випадки було відомо ще влітку в Іспанії, Швеції та Сполучених Штатах. В іспанській провінції Арагон, приміром, приспали 100 тисяч тварин. Утім там не виявляли випадків передання COVID-19 від норок до людей.
На той час випадки передання коронавірусу від тварин до людей і навпаки були вкрай поодинокими. Нині науковці дотримуються таких припущень: початково саме тварина була джерелом появи коронавірусу серед людей, але ризик зараження COVID-19 від тварин доволі низький.

***
Чому в Данії ситуація набула більших масштабів, ніж у Нідерландах? Країна — найбільший виробник норкового хутра у світі (на неї припадає близько 40% норкових шкурок), продаж якого приносить їй 1,1 мільярда євро щороку. Данський уряд визначив норкову індустрію як одну з пріоритетних галузей економіки країни.
Осередок розведення норок у Данії — регіон Північна Ютландія, де розташовані понад 200 ферм із розведення цих тварин (усього їх у країні трохи більш як 300). Як повідомила прем’єрка країни Метте Фредеріксен 4 листопада, із червня від норок коронавірусом там заразилися понад 200 людей. У 12 з них виявили досі невідому мутацію, яка нині має назву «кластер 5».
Виявили цю нову мутацію в Державному інституті сироваток (SSI). За словами фахівців установи, «кластер 5» не є небезпечнішим для людини, ніж інші відомі мутації коронавірусу, але є стійкішим до наявних нині антитіл проти COVID-19. Це означає, що людина, яка перехворіла на коронавірусну хворобу, може захворіти на неї ще раз, якщо заразиться «кластером 5».
І набагато загрозливіший наслідок — вакцини, які розробляють нині, можуть бути неефективними проти цієї «норкової» мутації.

***
«Важливо приспати всіх норок. Інакше мутований вірус може мати серйозні негативні наслідки для боротьби всього світу з нинішньою пандемією», — заявила прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен. Усіх норок — це 15-17 мільйонів тварин.
Це не єдине обмеження, до якого вдався данський уряд. У Північній Ютландії, де й виявили мутований коронавірус, ввели жорсткий карантин, фактично заборонивши виїзд звідти. Місцева влада планує протестувати на коронавірус 280 тисяч жителів ураженого регіону. Велика Британія взагалі тимчасово заборонила в’їзд до країни з Данії.
У Всесвітній організації охорони здоров’я вказали, що інформація, оголошена владою країни, «є важливою для всього світу», бо показує, що коронавірус із часом може мутувати. «Дії влади Данії обмежать поширення пов’язаних із норками мутацій коронавірусу і були впроваджені, зокрема, для стримування унікальної мутації, про яку повідомили ВООЗ», — додають в Організації.
Поки природа «кластера 5» до кінця не вивчена. Науковці схиляються до думки, що коронавірусом норки початково заразилися від людей, а вже він у їхньому організмі мутував.

***
На відміну від тих же Нідерландів, які й раніше планували закрити свою норкову індустрію через протести захисників тварин, у Данії про подібні плани не оголошували. І несподіване рішення знищити мільйони тварин викликало протести — передусім власників норкових ферм.
«У Північній Ютландії заразилися лише декілька людей, які не мають стосунку до нашої діяльності, але майже всі вони вже одужали. Громадське здоров’я є найважливішим, але ми вважаємо, що можна як забезпечити громадське здоров’я, так і стабільніше виробництво норки», — ще 31 жовтня заявив голова Асоціації пушних звірів Данії Таґе Педерсен.
Так само не поділяють рішення про приспання норок і зоозахисники.
«Правильним рішенням було б повністю припинити норкову індустрію й допомогти фермерам розпочати іншу кар’єру, яка не несе ризиків громадському здоров’ю та добробуту тварин», — кажуть у профільній організації Animal Protection Denmark.
Інші, як-от Humane Society International, вказують на жорстокість способу присипання норок — за допомогою вуглекислого газу. Адже це навколоводні тварини, які можуть надовго затримувати дихання — а отже, пережити процедуру приспання.
- Поділитися: