Україна та Росія можуть укласти довгострокову угоду на транзит газу до Європи лише до 13 грудня 2019 року. Чинна угода на транзит закінчиться 31 грудня 2019 року.

Про це повідомив виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко під час спілкування з пресою у Берліні, передає «Интерфакс».

За його словами, для того, аби укласти довгострокову угоду необхідно пройти процедуру бронювання потужностей транзиту за європейськими правилами, на що необхідний час.

«Це вже виглядає як термінова процедура. Тому що за європейськими правилами, для того, аби забронювати довгострокову потужність транзиту потрібно зробити це завчасно», — повідомив Вітренко.

За його словами, наразі дедлайни для бронювання потужностей постійно переносять, оскільки переговори про нову угоду не приносять жодного результату.

«13 грудня — це дедлайн для довгострокового бронювання. Це надає особливого значення для початку реальних переговорів, тому що для переговорів вже нема цілого грудня, а лише 2 тижня», — додав Вітренко.

За розрахунками Нафтогазу та уряду, у разі, якщо Україна та Росія не укладуть контракту на транзит, ціни на газ в Україні можуть зрости в 1,8 раза. Якщо ж угоду укладуть, то ціни сягнуть свого історичного мінімуму.

18 листопада у Газпромі заявили, що надіслали Нафтогазу офіційну пропозицію про укладання нової угоди на транзит газу на 1 рік або продовження чинних контрактів. Умовою цього є відмова України від претензій до Газпрому в межах перемоги у Стокгольмському арбітражі, а також від штрафу, який на Газпром наклав українських антимонопольний комітет. Також російська сторона хоче відновити прямі поставки газу до України за зниженими цінами.

В українському уряді цю пропозицію назвали неприйнятною. У Нафтогазі надіслали офіційну відповідь, у якій запропонували, щоб Газпром погасив свій борг за рішеннями Стокгольмського арбітражу газом.

У Нафтогазі відповіли на російську пропозицію щодо знижки на газ, зазначивши, що у разі відмови від виграшів у Стокгольмі, така знижка окупиться лише через 28 років, в той час як стягнути заборгованість з Газпрому Нафтогаз може у Нідерландах уже у 2020 році.

Раніше у російському Міненерго заявляли, що пропонують провести переговори про транзит газу 29 листопада, однак там ще не визначилися з форматом переговорів. Водночас у Єврокомісії повідомили, що переговори можуть продовжитися на початку грудня 2019 року.

Зазначимо, що Україна на переговорах про транзит газу намагається укласти з Росією довгостроковий контракт на транзит газу терміном на 10 років з фіксованими обсягами транзиту, а також відповідальністю сторін за порушення угоди. Крім цього, за наполяганням України та ЄС, новий контракт мають укласти за європейськими правилами. Для цього в Україні ухвалили закон про анбандлінг Нафтогазу, який передбачає створення незалежного від Нафтогазу Оператора ГТС.

Раніше у Нафтогазі повідомляли, що Російський Газпром надіслав офіційну відмову постачати газ до України напряму. Це порушує контракт, що діє між Україною та Росією, через що Нафтогаз вимагає у Газпрому компенсації у новому позові до Стокгольмського арбітражу.

Поділитись: