Ринкові ціни на газ з 1 січня 2020 року можуть зрости в 1,8 раза у разі, якщо Україна не укладе договір на транзит російського газу до Європи через свою газотрансопртну систему.

Такі дані, розраховані Нафтогазом, наводять у проєкті постанови Міністерства енергетики та захисту довкілля, повідомляє «Інтерфакс-Україна».

Так, ціна на газ для промислових споживачів з 1 січня 2020 року може скласти 10751 гривень за тисячу кубометрів (без ПДВ та витрат на транспортування і розподіл газу). Це в 1,8 раза більше, ніж ціни на газ для промисловості на грудень 2019 року. При цьому, для населення з 1 січня 2020 року будуть діяти ринкові ціни на газ. Тобто зростання цін длоя промисловості у січні призведе до подальшого та аналогічного зростання у наступні місяці для населення.

Водночас в уряді повідомляють, що у разі укладання договору на транзит газу ціни на газ можуть сягнути свого історичного мінімуму вже з 1 січня 2020 року.

18 листопада у Газпромі заявили, що надіслали Нафтогазу офіційну пропозицію про укладання нової угоди на транзит газу на 1 рік або продовження чинних контрактів. Умовою цього є відмова України від претензій до Газпрому в межах перемоги у Стокгольмському арбітражі, а також від штрафу, який на Газпром наклав українських антимонопольний комітет. Також російська сторона хоче відновити прямі поставки газу до України за зниженими цінами.

В українському уряді цю пропозицію назвали неприйнятною. У Нафтогазі надіслали офіційну відповідь, у якій запропонували, щоб Газпром погасив свій борг за рішеннями Стокгольмського арбітражу газом.

У Нафтогазі відповіли на російську пропозицію щодо знижки на газ, зазначивши, що у разі відмови від виграшів у Стокгольмі, така знижка окупиться лише через 28 років, в той час як стягнути заборгованість з Газпрому Нафтогаз може у Нідерландах уже у 2020 році.

Раніше у російському Міненерго заявляли, що пропонують провести переговори про транзит газу 29 листопада, однак там ще не визначилися з форматом переговорів. Водночас у Єврокомісії повідомили, що переговори можуть продовжитися на початку грудня 2019 року.

Зазначимо, що Україна на переговорах про транзит газу намагається укласти з Росією довгостроковий контракт на транзит газу терміном на 10 років з фіксованими обсягами транзиту, а також відповідальністю сторін за порушення угоди. Крім цього, за наполяганням України та ЄС, новий контракт мають укласти за європейськими правилами. Для цього в Україні ухвалили закон про анбандлінг Нафтогазу, який передбачає створення незалежного від Нафтогазу Оператора ГТС.

Раніше у Нафтогазі повідомляли, що Російський Газпром надіслав офіційну відмову постачати газ до України напряму. Це порушує контракт, що діє між Україною та Росією, через що Нафтогаз вимагає у Газпрому компенсації у новому позові до Стокгольмського арбітражу.

Поділитись: