Програш держави ключового судового процесу щодо націоналізації ПриватБанку, який розглядається у Верховному суді, може призвести до втрати державою 29 мільярдів гривень та скасування націоналізації ПриватБанку.

Про це повідомляють у Національному банку України.

Розгляд справи за позовом родини Суркісів призначено на 27 квітня. Тоді Велика палата Верховного суду може винести остаточне рішення у судовому процесі, який тривав протягом понад трьох років.

У суді родина Суркісів оскаржує операцію bail-in, під час якої багатомільярдні депозити Суркісів перетворили на акції ПриватБанку, які згодом передали державі. Загальна сума списаних таким чином депозитів (не лише родини Суркісів) сягає 29,4 мільярда гривень. Програш держави у суді проти Суркісів призведе до того, що ПриватБанку доведеться заплатити ці гроші пов’язаним з ексвласниками банку особам, замість того, аби перерахувати їх до бюджету.

«Кульмінація цього сюжету почнеться після рішення суду. Адже саме після цього будуть «розморожені» всі інші справи по націоналізації ПриватБанку. Це ті справи, якими Ігор Коломойський хоче визнати незаконною націоналізацію та повернути банк собі», — зазначають у Нацбанку.

Зазначимо, що напередодні, 15 квітня, Київський апеляційний суд ухвалив рішення залишити без змін рішення судів попередніх інстанцій та зобов'язав ПриватБанк виплатити понад 250 мільйонів доларів за депозитними договорами родині Суркісів (частина депозитів, обміняних на акції ПриватБанку).

У чому суть справи?

Родина Суркісів оскаржувала процедуру bail-in, яку Національний банк проводив у ході націоналізації. Ця процедура передбачає, що великі депозити низки осіб у банку обміняли на акції ПриватБанку, а самих цих осіб визнали пов'язаними з банком.

Обмінявши депозити на акції ПриватБанку держава у 2016 році фактично визнала родину Суркісів акціонерами ПриватБанку, а їхні акції, разом з акціями всіх інших акціонерів, зокрема Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова, купила за 1 гривню.

Процедуру провели для того, аби зменшити тягар на націоналізований банк, адже він не мав змоги обслуговувати значні за розміром депозити пов'язаних осіб — розмір депозитів Суркісів (Ігор, Григорій, Рахміль, Світлана, Марина Суркіси та Ковалик Поліна) складав понад 1 мільярд гривень.

Водночас інші суди, зокрема розгляд справи Шостим апеляційним адміністративним судом, що розглядає справу про законність націоналізації ПриватБанку, прив’язали свої рішення до рішення Верховного суду у справі родини Суркісів та перенесли розгляд апеляцій держави на рішення судів попередніх інстанцій, якими націоналізацію ПриватБанку визнали незаконною.

Цікаво, що справу, пов'язану з процедурою bail-in, 16 березня розглядав ще й Високий суд Англії та Уельсу. Зокрема, цей суд розглядав обмін зобов'язань ПриватБанку за євробондами, випущеними у 2010 та 2013 роках (ці облігації купили колишні власники ПриватБанку та пов'язані з ними особи).

Високий суд ухвалив рішення на користь ПриватБанку та дозволив йому не платити борг колишнім власникам.

Поділитись: