Міністр з питань Brexit Домінік Рааб і міністр з питань Північної Ірландії Шайлеш Вара пішли у відставку 15 листопада — наступного дня після того, як британський Кабінет міністрів погодив попередній текст угоди щодо Brexit.

У своїй заяві про відставку Шайлеш Вара наголосив, що він не може погодитись з тією угодою про вихід, яку підтримав ЄС. На його думку, народні обранці мають повністю втілити вибір британського народу, який він зробив на референдумі по Brexit.

«Проте угода, яку висунули, не реалізує цей вибір, адже він залишає Британію однією ногою в ЄС і не вказує строків, коли ми нарешті будемо суверенною нацією», — заявив він.

Міністр по Brexit Домінік Рааб повідомив про свою відставку майже одночасно з Варою.

Він заявив, що розуміє, чому кабінет міністрів вирішив піти на зустріч ЄС погодивши цей текст угоди і вірить в добрі наміри своїх колег.

«Але зі свого боку, я не можу погодитись з запропонованою угодою з двох причин. По-перше, на мою думку, запропонований режим регулювання кордону Північної Ірландії є реальною загрозою цілісності Об’єднаного Королівства».

По-друге, за словами Рааба, гібридний митний режим, що поєднує умови митного союзу ЄС та обов’язки єдиного ринку — це обмеження, на які «ще ніколи не погоджувалась жодна демократична нація». На його думку, таким чином ЄС зберігає можливість ветувати здатність Британії повністю покинути євроблок.

Айєн Дункан Сміт, лідер консерваторів-прихильників Brexit, заявив, що відставка Рааба призведе до серйозних наслідків.

Саміт ЄС щодо Brexit відбудеться 25 листопада. Очікується, що Єврокомісія завершить роботу над декларацією про подальші відносини ЄС та Британії до 20 листопада, а протягом наступних 48 годин 27 країн-членів ЄС зможуть ознайомитися з нею. Угоду повинні повністю затвердити до 22 листопада.

Нагадаємо, 14 листопада міністри Великої Британії погодили попередній текст угоди щодо Brexit, що викликало обурення серед міністрів-консерваторів, які не схвалюють те, що Британія щонайменше буде платити європейські мита.

13 листопада представники Європейського союзу та Великої Британії узгодили перший чорновий варіант тексту угоди щодо виходу Британії з Євроблоку (Brexit).

Зазначимо, коли Британія покине Євросоюз, а разом з ним і єдиний Європейський ринок та спільний митний союз в березні 2019 року — між Британією та ЄС утвориться сухопутний кордон на межі між Республікою Ірландією та Північною Ірландією, що є регіоном Сполученого Королівства. Обидві сторони хочуть уникнути закриття сухопутного кордону з Північною Ірландією, але не можуть дійти згоди щодо «запасного плану» збереження відкритого кордону, у випадку виходу Британії з ЄС без торгівельної угоди.

Британія пропонувала ЄС тимчасово зберегти умови митного союзу для усієї країни, поки не завершиться перехідний період після виходу з євроблоку і не буде готове постійне рішення.

ЄС своєю чергою вважав, що запасний план не може бути обмежений в часі і має стосуватися безпосередньо Північної Ірландії.

Прем’єрка Британії Тереза Мей заявила, що такий варіант «зазіхає» на цілісність Британії і створить новий морський кордон між Британією та Північною Ірландією.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ За пів(к)року до Brexit: чи готова Велика Британія?

Нагадаємо, 29 березня 2017 року Велика Британія офіційно повідомила Європейський союз про свій намір покинути ЄС, запустивши процедуру Brexit.

На переговорах Британії та ЄС вирішили продовжити перехідний період Brexit до 2020 року. Повідомлялось, що остаточна вартість Brexit для Британії може сягнути 55 мільярдів євро. Цю суму країна виплачуватиме ЄС до 2064 року.

/Лев Коротаєвський

Поділитись: