В Україні хочуть заборонити імпорт електроенергії з Білорусі та Росії до 31 грудня 2021 року, аби стабілізувати енергоринок.

Відповідний законопроєкт «Про внесення змін до Закону України "Про ринок електричної енергії"» Кабінет міністрів 15 червня запропонував розглянути Верховній Раді. Документ опублікували на сайті парламенту.

У проєкті закону пропонують до кінця 2021 року повністю заборонити імпорт електроенергії з Росії і Білорусі за двосторонніми договорами на ринок «на добу вперед», внутрішньодобовий ринок, а також балансуючий.

Тимчасово зупинити імпорт електричної енергії саме з Росії і Білорусі хочуть, оскільки вони не є членами «Енергетичного Співтовариства». У Кабміні пояснили, що це дозволить забезпечити стабілізацію ситуації на ринку електричної енергії. Також забезпечить стабільну роботу енергетичної системи України і створить рівні справедливі умови на ринку.

ОНОВЛЕНО: Як пояснив hromadske голова енергетичного комітету Ради Андрій Герус, імпорт електроенергії з Росії та Білорусі до України наразі вже заборонений рішенням уряду та не відбувається. У разі ж його заборони на законодавчому рівні Україна не зможе використовувати ці потужності у випадку настання форс-мажорних обставин чи аварії.

В уряді планують, що після 2021-го весь обсяг електроенергії, імпортованої з держав, які не є членами «Енергетичного Співтовариства», буде доступний для продажу тільки на ринку «на добу вперед» і на балансуючому.

12 травня у Міненерго заявили, що за їхніми розрахунками держава витратила на імпорт електроенергії з Росії та Білорусі 5 мільярдів гривень.

Там кажуть, що умови, на яких в Україну імпортувалася електроенергія з Росії та Білорусі, були невигідними для України, адже відповідно до таких домовленостей українські електростанції не отримували права на експорт своєї надлишкової електроенергії до сусідніх країн.

Нагадаємо, українські атомні електростанції зараз працюють на історичному мінімумі потужностей. Причина — новий енергетичний баланс, ухвалений урядом. Виробництво енергії державними АЕС скорочується, а навантаження на вугільні підприємства (де монополіст олігарх Рінат Ахметов), навпаки, зросло.

Раніше повідомлялося, що уряд схвалив оновлений енергетичний баланс України, у якому зменшив частку атомної генерації у загальній структурі виробленої електроенергії. Там зазначили, що відключатимуть енергоблоки АЕС на планові ремонти.

Після цього рішення компанія ДТЕК Ріната Ахметова заявила, що відновить роботу своїх вугільних шахт, які закрила раніше через падіння попиту на теплову енергію.

Поділитись: