В Операторі газотранспортної системи України вважають, що зменшення обсягів транзиту російського газу до 40 мільярдів кубометрів на рік з 2021 року, яке прописане у контрактах на транзит, пов’язане з тим, що Газпром сподівається закінчити «Північний потік-2».

Про це повідомив голова Оператора ГТС Сергій Макогон в інтерв'ю «Інтерфакс-Україна».

Зазначимо, що у підписаних контрактах на транзит йдеться про те, що обсяги транзиту російського газу через України у 2020 році складуть 65 мільярдів кубометрів, а наступні 4 роки по 40 мільярдів кубометрів. До кінця 2019 року діяв контракт, за яким Газпром прокачував через Україну по 60-90 мільярдів кубометрів газу.

«Підозрюю, що значне зниження (транзиту — ред.) пов'язане із «Північний потоком-2», тобто вони для себе вирішили, що цього року їм потрібні обсяги більші, ніж через рік», — повідомив Макогон.

Він додав, що наразі у Газпрому є низка проблем з трубопроводами, які він будував в обхід України. Також у 2020 році Росія почне переговори про транзит газу з Польщею, де також можуть виникнути перешкоди для транзиту.

Зазначимо, що російський Газпром будував «Північний потік-2» для того, аби мати змогу постачати свій газ до Європи в обхід газотранспортної системи України. Проєкт на 100% належить Росії, однак Газпром залучав іноземних партнерів для участі у ньому. Серед них — провідні енергетичні компанії Німеччини, Франції та Австрії.

«Північний потік-2» — друга гілка морського трубопроводу, який Росія будує через Балтійське море від узбережжя Росії до узбережжя Німеччини. З Півночі Німеччини газ з трубопроводу мав постачатися до Центральної Європи, забезпечуючи потреби Німеччини, Австрії, Чехії та низки інших країн. У разі завершення будівництва цього трубопроводу Росія отримала б можливість повністю відмовитися від традиційних шляхів постачання свого газу, зокрема за допомогою ГТС України.

Як ми повідомляли раніше, США вимагають від компаній-підрядників, які займаються будівництвом газопроводу «Північний потік-2» згорнути роботи до 20 січня, інакше їм загрожують санкції.

21 грудня 2019 року компанія Allseas, яка будує російський морський трубопровід, оголосила про зупинку робіт через санкції США, передбачені у підписаному Дональдом Трампом оборонному бюджеті.

Добудувати газопровід в обхід санкцій США могли б російські кораблі, однак єдине судно, спроможне на це, знаходиться на Далекому Сході Росії. Для того, щоб відновити будівництво «Північного потоку-2» цьому кораблю потрібно пливти до данських вод близько 2 місяців. Попри це, у Німеччині очікують на завершення будівництва у другій половині 2020 року.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile