На початку 2020 року Газпром суттєво зменшив обсяги транзиту через українську газотранспортну систему. Водночас російська компанія заплатить за транзит так, наче транспортувала газ у повному обсязі відповідно до заявок.

Про це повідомив виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко під час брифінгу 9 січня.

«На початку цього місяця обсяги транзиту значно впали, тому що і Газпром, і Нафтогаз, і європейські споживачі очікували, що не буде транзиту (через Україну — ред.) з 1 січня і це стало приємною несподіванкою для всіх, що транзит є. Але не дивлячись на те, що система не була повністю завантажена, і обсяги транзиту були незначними, Газпром буде платити за всі обсяги, зарезервовані до того», — повідомив Вітренко.

Загалом Газпром забронював потужності транспортування газу на рівні близько 170 мільйонів кубометрів на добу, при цьому протягом першого тижня 2020 року щодня постачав менше 100 мільйонів кубометрів газу. Оплату за транзит Газпром вже перерахував Україні з розрахунку на те, що потужності української ГТС використовуються у повному обсязі.

Він зазначив, що така можливість у контракті стала можливою завдяки переходу України на європейські правила ринку газу. Загалом за транзитними контрактами України має отримати протягом 5 років нового контракту на транзит 7,4 мільярда доларів гарантованих доходів.

Водночас напереді голова Оператора ГТС зазначив, що у 2020 році обсяги транзиту російського газу через Україну впадуть. Причиною цього є запуск «Турецького потоку», яким російський газ мають транспортувати до Південної Європи в обхід України. Обсяги зниження транзиту складуть близько 15 мільярдів кубометрів.

Крім цього трубопроводу Росія будує ще трубопровід на півночі — «Північний потік-2». Однак його будівництво заморозили через санкції США.

30 грудня, за 1 добу до закінчення угоди про транзит газу, Україна та Росія підписали новий контракт на транзит, а також низку інших домовленостей. Серед них, зокрема, відмова Нафтогазу та Газпрому від судових спорів одне проти одного, виплата Газпромом 2,9 мільярда доларів компенсації за рішенням арбітражів та пробачення Україною 7,4 мільярда доларів штрафу за порушення Газпромом антимонопольного законодавства.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile