Національне антикорупційне бюро України проводить перевірку своїх працівників, а генеральний прокурор заперечує, що корупцію в оборонному секторі розслідують повільно. На фінальну частину розслідування журналістів Bihus.Info про розкрадання 250 млн гривень в оборонці відреагували також в Службі безпеки та Держбюро розслідувань. Правоохоронці кілька років знали про оборудки сина екс-заступника глави РНБО Олега Гладковського та його «бізнес-партнерів» Андрія Рогози та Віталія Жукова, ідеться в четвертій частині матеріалу.

В ефірі Громадського автор Bihus.Info Денис Бігус розповів про реакцію на розслідування, деталі матеріалу та чи міг, на його думку, про розкрадання не знати президент.

Хто тепер має займатися розслідуванням, якщо всі органи пробували й судячи з розслідування в них не вийшло?

Наскільки я розумію, Державне бюро розслідувань має займатись розслідуванням сумнівних моментів, які стосуються Національного антикорупційного бюро. НАБУ має займатись корупцією в Укроборонпромі, тому що там є купа керівників концерну. Генеральна прокуратура України має доробити частину щодо податків і передати в НАБУ. Там всім є що робити.

Журналіст-розслідувач Денис Бігус в студії Громадського в ефірі програми «Нині вже», Київ, 12 березня 2019 року
Фото:

Сергій Дунда/Громадське

Чи не засмучує тебе, що твоє розслідування підіграло двом популістам, які зараз виграють в президентському рейтингу?

Я їм м’яко кажучи, не симпатизую, тому, мабуть, засмучує. З іншого боку, будь-яке розслідування грає користь когось.

Генпрокурор сказав, що ти зламав диски й всі ці дані були викрадені в нього.

Дайте диск, я зламаю. Історичний факультет, на якому я вчився не надто успішно вчився, має пишатися тим, що я після істфаку щось там ламаю.

Чи розкриватимете ви джерела?

Ні. Оскільки гіпотез було багато, я одразу з усіма погоджуюсь і далі кожен видумав собі джерело.

Луценко заявив, що автентичність переписок ще треба встановлювати. Будете співпрацювати?

По-перше, я від Луценка почув, що вони є в ГПУ. По-друге, я від Луценка почув, що встановлювати автентичність – означає, провести формальну процедуру оцінки експертами у відповідній установі.

У мене, звісно, виникає питання: тільки зараз почали проводити експертизу? А що раніше заважало? Але загалом, я не маю до цього жодного стосунку. Є Генеральна прокуратура, є генпрокурор, який каже, що «ми там щось робимо, перевіряємо» - давайте його за місяць спитаємо.

НАБУ зверталися до вас?

У НАБУ частина є з 2017 року. А щодо решти нехай звернуться до ГПУ. Я навіть не уявляю, в чому може бути співпраця. Це – ідеальна ситуація, усі правоохоронні органи сказали, що мають повну або часткову переписку. Нехай між собою сядуть разом і обговорять.

Чи вся важлива частина переписки опублікована?

Важлива – так. Була побутова, але важлива – так.

Журналіст-розслідувач Денис Бігус в студії Громадського в ефірі програми «Нині вже», Київ, 12 березня 2019 року
Фото:

Сергій Дунда/Громадське

Чи була непублічна реакція?

Ні. І я не думаю, що це мало б хоч якийсь сенс.

Ти визначився з державною охороною?

Я думав, думав про неї та забув. Я себе погано уявляю з державною охороною.

Де Жуков і Рогоза зараз?

Немає ідей. НАБУ повідомляло, що проводило в них розшуки, потім у соцмережах писали, що нібито почались допити, але я не в курсі.

Перед ефіром з’явилося перший коментар глави НАБУ Артема Ситника. Він заявив, що в НАБУ немає списку фіктивних фірм, тому не має Гізо Углава не міг викреслювати «Оптимумспецдеталь» з цього списку.

Я був колись в Громадській раді НАБУ. У них є кабінет з величезним столом, всі там збираються, запрошують Ситника, Углаву, керівника детективів Колужинського, потім витягають всі документи, які в них є і починають їх читати, навіть ті, які підписані ними ж: про що говорить цей документ. Хоча він формально не називається «довідка про те, що ви кльові пацани», але чи не схожий він за суттю на таку довідку. От після того як вони почитають усе – поговоримо, бо я зараз розписуюсь за НАБУ, а в нас для цього є керівництво НАБУ.

Журналіст-розслідувач Денис Бігус в студії Громадського в ефірі програми «Нині вже», Київ, 12 березня 2019 року
Фото:

Сергій Дунда/Громадське

Чим має завершитись розслідування, щоб команда була задоволена?

Журналістська робота завершена. Яка в мене роль, як в громадянина, я не знаю. Хочу побачити всіх цих фігурантів, нарешті, в залі суду саме на тому місці, на якому сидять звинувачені, я хочу почути більш адекватну реакцію від представників силових структур, необов’язково від цих персонально. Надзвичайно хотілося б, щоб у нас важливими силовими органами керували люди, які не вплітають відверту брехню кожні 60 секунд на 15-тихвилинну промову. Це трохи «передоз». Я доволі простих речей хочу, що ж воно не збувається.

Чи міг Порошенко не знати про те, що відбувається?

Якщо питання виключно міг чи не міг – мабуть, ні. З іншого боку, якщо ти береш важливий сегмент – Укроборонпром, пакуєш його людьми не за важливими навичками, а за персональною відданістю, призначуєш виключно через те, що ти їм довіряєш, вони твої друзі. А потім вони «чучундрять» по повній – ти несеш за це відповідальність. 

Зазначимо, що президент Петро Порошенко звільнив Олега Гладковського з РНБО після розслідування журналістів.

12 березня на цю посаду призначили Сергія Кривоноса.

Поділитись: