Окрім питань врегулювання конфлікту на Донбасі та продовження переговорів у нормандському форматі 30 квітня на онлайн зустрічі міністрів закордонних справ країн Нормандської четвірки говорили і про коронавірус.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба на брифінгу після зустрічі розповів, що говорили про те, як убезпечити мешканців непідконтрольної Україні території від коронавірусної інфекції.

«І моніторинговій місії ОБСЄ і Міжнародному комітету червоного хреста повинен бути забезпечений повний доступ до тих територій, щоб виконувати там завдання», — пояснив Кулеба.

Також він розказав колегам-міністрам про ті кроки, які зробила українська влада, щоб жителі окупованих територій мали право отримувати пенсію.

«Це питання має вирішуватися в рамках Мінських домовленостей і виключно в правовому полі України», — наголосив Кулеба. 

Глава МЗС Росії Сергій Лавров на зустрічі порушив питання створення «консультаційної ради», яка б розв’язувала питання врегулювання ситуації на Донбасі але, за словами Кулеби, розмови про це не було, учасники просто вислухали російського міністра. 

Також міністри закордонних справ України, Франції, Німеччини та Росії вирішили рекомендувати Тристоронній контактній групі якнайшвидше обговорити безпекові питання і визначити дату припинення вогню. Окрім того, міністри країн привітали звільнення полонених, яке нещодавно відбулося. Водночас, Кулеба наголосив, результат поки що далекий від формули «всіх на всіх»:

«Росія і Україна мають продовжувати взаємодіяти. Користуючись нагодою, я наголосив що необхідне звільнення українців утримуваних на території РФ та в окупованому Криму». 

Кулеба назвав атмосферу розмови, яка тривала, конструктивною та іноді напруженою, розказав що учасники пройшлися по всіх пунктах порядку денного і «домовилися розмовляти далі». 

Напередодні міністр закордонних справ України говорив, що причина цієї зустрічі на рівні глав МЗС країн «нормандської четвірки» — «пошук імпульсу для виконання рішень паризького саміту». 

Водночас, міністр закордонних справ Німеччини проанонсував, що наступний саміт «нормандської четвірки» у Берліні має відбутися в травні. Проте Кулеба в ході брифінгу говорив, що «проводити саміт заради саміту не потрібно», а також що «про точну дату говорити зарано». Він також додав, що в травні буде ще одна розмова міністрів.

На запитання журналіста під час брифінгу, чи говорили на зустрічі про те, що Росія не дотримується своїх обіцянок щодо припинення вогню, Кулеба підсумував: «Так, є проблема відсутності довіри через те, що РФ порушує, на жаль, обіцянки, але ми маємо працювати. У нас є така Росія, яка є, іншої Росії немає. І нам треба з нею вести діалог».

Політична аналітикиня фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва Марія Золкіна побачила в цій зустрічі позитивні моменти для України:

«Цю розмову можна вважати своєрідною крапкою в історії з «консультативною радою», про яку домовлялися 11 березня. Росія виступила зі спічем, але виступ Лаврова став монологом, на який міністри інших країн просто не реагували. Це була позиція Росії, але те, що це ніяк не дискутувалося дуже красномовно показує, що це «вирок» консультативній раді. Українська сторона не може жорстко відмовитися, бо була попередня згода на рівні українських переговорників і голови офісу президента. Хоча по всіх процесах ми вже можемо сказати, що ми дали «задній хід», — зауважила вона.

Золкіна також додала, що німці, які модерували цю зустріч, принципово очікували рішень щодо гуманітарних питань — послаблення режиму пропуску та відкриття нових КПВВ після пандемії. Але жодних принципових домовленостей по гуманітарному блоку не відбулося.

Голова правління ГО «Донецький інститут інформації» Олексій Мацука сказав, що зустріч була більш формальна, але те, що вона відбулася, дає надію на мирне врегулювання.

«Є всі ознаки того, що наміри мирного вирішення ще є, попри відчуття глухого кута. Проте ефективні посередники — Берлін та Париж — не дали цьому розвиватися, а також присутня задумка Зеленського про встановлення миру на Донбасі, яку він транслював спочатку як кандидат, потім — як президент», — наголосив Мацука.

«Зустріч відбулася — і це позитивно», — так про зустріч міністрів у нормандському форматі сказав експредставник України в складі Тристоронньої контактної групи в Мінську в 2015-2016 рр та в 2019 р. Роман Безсмертний. За його словами, добре і те, що Україна наполягає на питаннях припинення вогню і розв’язанні соціальних проблем та звільнення полонених, які в Росії та анексованому Криму. Щоправда, питання виплати пенсій людям, які живуть на окупованих територіях — це, за словами Безсмертного, «один з інструментів банкрутування України».

Щодо негативних сторін перемовин, Безсмертний розкритикував те, що міністр Кулеба вживав словосполучення «утримувані особи». Він наголосив, що якщо йдеться про російську агресію, то треба вживати слово «полонені». Щодо питань консультативної ради, тут експереговорник не побачив «крапки», про яку говорить Марія Золкіна: «російська сторона в ультимативній формі наполягає, що якщо буде ця рада, тоді буде просування по чомусь. Лавров зайняв позицію». 

«Зустрічі (саміту в Берліні) ми навряд дочекаємося, поки не з'явиться усвідомлення, що тепер без маски ми не з'явимося на вулиці», — так прокоментував Безсмертний можливу зустріч лідерів країн «Нормандської четвірки».

Нагадаємо, 9 грудня 2019 року у Парижі відбулася зустріч лідерів «нормандської четвірки» щодо врегулювання ситуації на Донбасі.

Тоді домовились провести наступну зустріч до квітня 2020 року. Втім, глава Офісу президента Андрій Єрмак повідомив, що зустріч не відбулась до цього часу через загрозу поширення коронавірусу.

Поділитись: