Замороження військової допомоги Україні, про що розпорядилася адміністрація президента США Дональда Трампа в липні 2019 року, відбулося з порушенням закону.

Про це йдеться в новому звіті Рахункової палати США, повідомляється на сайті відомства.

«Доброчесне виконання закону не дозволяє президенту заміщувати власними політичними пріоритетами ті, які законодавчо закріпив Конгрес. Адміністративно-бюджетне управління (АБУ) США затримало фінансування з політичної причини, що не дозволяється Законом про контроль за бюджетними витратами», — зазначається в рішенні відомства.

Рахункова палата США — це незалежна позапартійна установа, яка перевіряє витрату коштів американських платників податків для Конгресу й надає федеральним установам рекомендації та звіти щодо покращення ефективності бюджетування.

Нагадаємо, за даними видання Bloomberg і свідченнями працівника АБУ Марка Сенді, Білий дім розпорядився заморозити військову допомогу Україні 25 липня — в день телефонного дзвінка між Володимиром Зеленським та Дональдом Трампом.

Публічно інформація про затримання майже 400 мільйонів доларів військової допомоги Україні стала відомою наприкінці серпня зі статті у виданні Politico. Утім за свідченням деяких американських та українських посадовців, українська сторона могла про це знати навіть у липні.

Конгресмени, які ініціювали розслідування в межах справи про імпічмент президента США, стверджують, що затримка військової допомоги була одним із засобів тиску на Україну, аби та ініціювала політично вигідні для Трампа розслідування проти одного з його опонентів — Джозефа Байдена. Натомість Білий дім та союзні Трампу республіканці стверджують, що затримка фінансування була пов'язана із занепокоєністю станом корупції в Україні.

Нагадаємо хронологію подій, пов'язаних з оголошенням імпічменту Дональду Трампу.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленським у липні 2019-го нібито вимагав розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».
  • 13-21 листопада тривали публічні слухання у справі імпічменту Трампа в Комітеті з питань розвідки Палати представників США.
  • 3 грудня Комітет із питань розвідки оприлюднив звіт, у якому сформулював два основні звинувачення проти президента США: зловживання владою та перешкоджання роботі Конгресу. Після цього розслідування у справі імпічменту перейшло до Комітету з питань судочинства Палати представників.
  • 13 грудня Комітет із питань судочинства схвалив дві статті імпічменту Трампа — зловживання владою (через примушування влади України провести політично вмотивовані розслідування) та перешкоджання роботі Конгресу (через блокування розгляду Конгресменами справи про його імпічмент).
  • Пізно ввечері 18 грудня нижня палата американського парламенту — Палата представників — після понад 11 годин обговорень проголосувала за статті імпічменту президента Сполучених Штатів Америки Дональду Трампу. Таким чином, він увійде в історію США як третій президент, якому оголосили імпічмент.
  • 15 січня Палата представників США ухвалила рішення про передачу статтей імпічменту до Сенату, де мають відбутися слухання у форматі суду присяжних. Очікується, що вони почнуться 21 січня.
  • Питання про усунення 45-го президента з посади має розглянути Сенат США. Але оскільки для відсторонення потрібні дві третини голосів, а більшість у Сенаті належить республіканцям, Трамп, найімовірніше, збереже свою посаду.
Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile