Іран, схоже, модифікував дрони, щоб завдавати більшої шкоди цілям в Україні — CNN

Іран, схоже, модифікував ударні безпілотники, які він надає росії, щоб завдавати більшої шкоди інфраструктурним цілям в Україні.

Про це пише CNN із посиланням на дані розслідування.

Так, нерозірвана боєголовка іранського безпілотника Shahed-131, знайденого в Одеській області у жовтні 2022 року, була досліджена в січні британською організацією Conflict Armament Research (CAR) разом з українськими військовими. CAR надала свої висновки для CNN.

Аналітики вважають, що боєголовки були поспішно модифіковані погано підігнаними шарами десятків дрібних металевих фрагментів, які під час удару розлітаються у великому радіусі. Окрім осколків, по колу боєголовки є ще 18 менших «зарядів», які, розплавлені вибуховою хвилею, можуть пробивати броню і створювати своєрідний ефект вибуху «на 360 градусів».

Накопичення цих елементів по суті максимізує здатність боєголовки руйнувати такі цілі як електростанції, розподільні мережі, лінії електропередач і великі потужні трансформатори. Вони також значно ускладнюють ремонт.

Один із дослідників, Деміен Сплітерс, сказав, що вивчення боєголовки Shahed-131, компоненти якої ніколи раніше не оприлюднювалися, допомогло аналітикам краще зрозуміти, як Іран виробляв свої безпілотники.

«Було багато припущень, що, можливо, ця вибухівка була дуже грубою, дешевою та простою. Але з огляду на боєголовку стає зрозуміло, що виробник приділив багато уваги, щоб переконатися в тому, що вона може завдати якомога більшої шкоди інфраструктурі у великому радіусі», — зазначив він.

Іранські дрони у війні проти України

Спершу Іран офіційно відкидав звинувачення в постачанні зброї для російських військ, а самі окупанти замаскували іранське обладнання під російською назвою «Герань-2».

Проте в листопаді 2022 року міністр закордонних справ Ірану Хоссейн Амірабдоллахіан визнав, що його країна постачала росії свої безпілотники. Однак це нібито відбулося ще до початку повномасштабного вторгнення рф до України. «Ми передали росії обмежену кількість безпілотників за кілька місяців до війни в Україні», — сказав міністр.

А втім, він зазначив, що Іран не помітив використання своїх безпілотників в Україні.

У січні в Офісі генерального прокурора України заявили, що в українських прокурорів та слідчих немає сумнівів, що іранські посадовці, а також юридичні та фізичні особи причетні до виробництва й постачання дронів до росії. Зараз українські правоохоронці збирають відповідні докази.

Міністерство фінансів США 3 лютого наклало санкції на вісьмох керівників вищої ланки Paravar Pars — іранської компанії, яка виробляє дрони-камікадзе.