Луценко звинуватив Данилюка у зриві кримінальних справ щодо ПриватБанку

Генеральний прокурор України Юрій Луценко звинуватив колишнього міністра фінансів Олександра Данилюка у зриві кримінального переслідування колишніх власників ПриватБанку Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова.

Про це Луценко заявив в інтерв’ю виданню Liga.Net.

За словами Луценка, у 2017-2018 роках він хотів розірвати кредитні угоди, за допомогою яких колишні власники ПриватБанку вивели з нього 5,5 мільярдів доларів, для того, аби встановити, що націоналізованому банку завдали збитків. Проте цьому завадив тодішній міністр фінансів (а нині член команди президента Зеленського, призначений на посаду секретаря Ради національної безпеки та оборони) Олександр Данилюк.

«У відповідь отримали лист міністра фінансів Олександра Данилюка, де цитую: «Вважаємо, що стягнення боргу з цих осіб за рішенням національних судів не є найефективнішим захистом інтересів банку та навряд чи призведе до стягнення будь-яких коштів». Тобто, уряд пише: я не вірю в українські суди», — повідомив Луценко.

За його словами, розірвання кредитних угод дозволило б встановити факт завдання збитків та притягнути до кримінальної відповідальності Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова.

Зазначимо, що Олександр Данилюк був міністром фінансів у 2016-2018 роках. Саме за його каденції відбулась націоналізація ПриватБанку, яку Данилюк вважає одним зі своїх найбільших досягнень на посту міністра. З посади Данилюка звільнили після його публічного конфлікту з прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом у 2018 році. Наступного року Данилюк приєднався до команди Володимира Зеленського, а після перемоги останнього на виборах, його призначили секретарем РНБО.

Нагадаємо, що за декілька днів до виборів суди ухвалили одразу три рішення на користь колишнього власника ПриватБанку Ігоря Коломойського. Так, 18 квітня — за три дні до другого туру виборів — Окружний адміністративний суд Києва задовольнив позов олігарха Ігоря Коломойського до Національного банку України та Кабінету міністрів України щодо неправомірності націоналізації ПриватБанку.

Пізніше Окружний адміністративний суд Києва ухвалив ще одне рішення на користь Коломойського, скасувавши рішення Нацбанку щодо визначення переліку пов’язаних з банком осіб.

20 квітня Печерський суд Києва скасував майнову поруку Коломойського за кредитами, які Національний банк видав ПриватБанку у 2013 році. Загальна сума цих кредитів складає 9,2 мільярда гривень. Згодом Коломойський подав 5 позовів про скасування своїх боргів перед НБУ за поручительством на користь ПриватБанку.

Напередодні Ігор Коломойський заявив, що судами про визнання незаконною націоналізації ПриватБанку він хоче повернути собі свою частку в банку у розмірі близько 22-24%. Подібний «взаємозалік боргів» та повернення Коломойському 2 мільярдів доларів начебто його капіталу у ПриватБанку раніше пропонували у команді президента України Володимира Зеленського.

Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов прямо чи опосередковано володіли понад 91,5% акцій ПриватБанку. Інші належали міноритарним акціонерам, зокрема менеджменту на чолі з головою правління Олександром Дубілетом.

Нагадаємо, у грудні 2016 року ПриватБанк був націоналізований рішенням українського уряду. У грудні 2017 року націоналізований ПриватБанк подав позов до Високого суду Лондона проти Коломойського, Боголюбова, а також низки компаній, які імовірно підконтрольні їм.

Пізніше Коломойський повідомляв, що він був вимушений сам запропонувати націоналізацію ПриватБанку через «способи штучного зниження капіталізації банку» з боку НБУ.