Люди року за версією TIME: хто вони?

Цьогоріч американський журнал TIME присудив свою щорічну премію «Людина року» одразу групі осіб. Ними стали журналісти, які поплатилися власною свободою чи життям через професійну діяльність. TIME назвав їх «Вартовими». Детальніше про цих людей — в тексті Громадського.
Джамаль Хашогджі
Саудівський журналіст, який в останні роки жив у США і писав для Washington Post. Із Саудівської Аравії він був змушений виїхати через тиск на свободу слова та страх за власне життя.
Хашогджі вбили на початку жовтня на території саудівського консульства у Стамбулі. Журналіст прийшов туди вирішити бюрократичні справи для одруження. Утім, із будівлі вже не вийшов. Довгий час не було відомо, що з ним сталося: турецька влада наполягала на тому, що журналіста вбили, Саудівська Аравія усе заперечувала.
Через декілька тижнів, коли справа набула достатнього резонансу, кронпринц Мухаммад бін Салман усе ж визнав, що Хашогджі вбили. Утім, він заперечує свою причетність до злочину. Після цього деякі країни наклали на Саудівську Аравію санкції. США, попри засудження вбивства журналіста, відмовилися це робити.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Вбивство журналіста Хашогджі у консульстві Саудівської Аравії в Стамбулі: версія Туреччини
Остання колонка Джамаля Хашогджі, яка вийшла вже після його смерті, має такий загловок: «Чого арабський світ потребує найбільше — це свободи висловлювання».

Редакція The Capital Gazette
28 червня 2018 року стало найсмертоноснішим днем для американської журналістики від 2000-го. Під час нападу на редакцію видання The Capital Gazetteв містечку Аннаполіс, штат Меріленд, четверо журналістів загинули на місці, ще один — дорогою до лікарні. Імена загиблих — Геральд Фішман, Роберт Хаясен, Джон МакНамара, Ребекка Сміт, Венді Вінтерс.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Розстріл журналістів у Меріленді: що відомо про атаку?
Убивця — американець Даррод Варрен Рамос. Як з’сувалося, Рамос давно мав особисту неприязнь до колективу газети. У 2011 році видання опублікувало історію про те, як він переслідував і погрожував колишній однокласниці в соціальних мережах. Відтак Рамос звинуватив автора публікації та саму газету в наклепі й судився із журналістами протягом трьох років, але врешті програв суд. Розстріл редакції був його своєрідною помстою.

Ва Лон і Кья Со Оо
Журналісти Reuters, яких засудили у М’янмі до 7 років ув'язнення за розслідування геноциду рохінджа. Чоловіки зробили історії про вбивства десятьох конкретних представників цієї народності, а офіційно їх засудили начебто за «порушення державної таємниці». Вбивці, яких стосувалося розслідування, отримали по 10 років ув’язнення. TIME не змогли зробити фотографії журналістів, відтак на обкладинці опинились їхні дружини, які тримають у руках фотографії Ва Лон і Кья Со Оо.
Уже два роки в М’янмі переслідують і винищують мусульманську меншину рохінджа — проте влада країни офіційно заперечує свою участь у геноциді.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Астрологи, ісламісти та китайці: приховані пружини геноциду в М’янмі

Марія Ресса
55-річна журналістка із Філліпін, яка критикувала одіозного президента Родріго Дутерте і його жорстоку боротьбу з наркозалежними. Внаслідок масових страт загинуло близько 12 тисяч громадян. Ресса є головною редакторкою видання Rappler, яке зараз звинувачують у шахрайстві. Журналістці загрожує тюремний термін до 10 років.
У листопаді Марія Ресса разом із журналісткою Громадського Настею Станко отримала Міжнародну премію за свободу преси від Комітету із захисту журналістів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ ІДІЛ та п'ять століть війни на Філіппінах — спецрепортаж

Водночас у переліку TIME є й інші журналісти з різних країн світу. Серед тих, про кого згадують в матеріалі і кого TIME зараховує до «Вартових», є також російський журналіст Аркадій Бабченко, який зараз проживає в Україні. Наприкінці травня цього року весь світ облетіла звістка про його вбивство в Києві. Утім, наступного ж дня з’ясувалося, що все це — спецоперація СБУ, а його смерть — постановка. Мовляв, до неї вдалися, щоб затримати замовника вбивства.
Зараз Бабченко разом із сім’єю перебуває під наглядом українських спецслужб. Організатора замаху засудили до 4,5 років позбавлення волі, ведеться розслідування щодо інших осіб, які могли бути до цього причетні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Уся ця гра була недаремною»: російський журналіст Бабченко — про спецоперацію СБУ, «список-47» і докази замаху
- Поділитися: