Президент Франції Еммануель Макрон скасував свою поїздку на Мюнхенську конференцію з безпеки та запланований там спільний виступ з канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель через розбіжності між державами щодо будівництва російського газопроводу «Північний потік-2».

Про це повідомляє німецьке видання Suddeutsche Zeitung з посиланням на власні джерела в уряді Франції.

У виданні зазначають, що відмова президента Франції від спільного виступу з Меркель стала «кульмінацією» тривалих суперечок між країнами з приводу будівництва російського газопроводу в обхід України «Північного потоку-2». Зокрема, у Франції вважають, що реалізація цього проекту збільшить залежність Європи від російського газу та негативно вплине на економіку країн Східної Європи.

Водночас, офіційно у французькому уряді зазначають, що причиною скасування спільного виступу з Меркель став «напружений графік президента Макрона», зокрема через зустрічі з місцевими політиками у Франції на тлі протестів «жовтих жилетів».

Канцлерка Німеччини Ангела Меркель 7 лютого також спростувала інформацію про те, що причиною скасування зустрічі з Макроном був саме «Північний потік-2». За її словами, «це не новина, що у газопроводу є супротивники», його будівництво «не означає збільшення енергетичної залежності Європи від Росії».

Напередодні у німецьких ЗМІ повідомляли, що Франція збирається підтримати внесену Румунією резолюцію, яка ускладнить будівництво російського газопроводу «Північний потік-2».

Відповідне рішення винесла на голосування ЄС Румунія, яка наразі головує у ЄС. Попередні країни, що головували в ЄС — Австрія та Болгарія — виступали проти цього, адже підтримують будівництво російських газопроводів в обхід України. Так само підтримує будівництво «Північного потоку-2» Німеччина.

Зазначимо, що мова йде про ухвалення рішення Європарламенту про поширення дії Третього енергопакета ЄС на російські газопроводи. Ця директива передбачає відділення функцій постачання газу від його видобутку.

Тобто, у разі його ухвалення, Росія мусила б дозволити постачати газ через свої морські газопроводи іншим постачальникам та втратила б контроль над ними. У разі відмови проводити таку реформу, європейським країнам заборонили б купувати російський газ, що постачається російськими газопроводами.

Раніше повідомлялось, що Газпром збудував уже 600 кілометрів «Північного потоку-2» та завершив роботи у територіальних водах Німеччини.

Наразі Газпром отримав дозволи на будівництво «Північного потоку-2» у майже всіх країнах, через води та територію яких планують прокладати трубопровід, зокрема у Росії, Фінляндії, Швеції та Німеччині. Водночас, єдиною країною, яка поки не надала Газпрому дозвіл на спорудження газопроводу є Данія.

12 грудня Європарламент ухвалив резолюцію, яка засуджує спорудження«Північного потоку-2». Також 12 грудня у Конгресі США ухвалили резолюцію проти завершення будівництва «Північного потоку-2».

Північний потік-2, або Nord Stream-2 є другою гілкою проекту «Північний потік», націленого на постачання російського газу до ЄС в обхід України та східних держав-членів Євросоюзу. Перша гілка (Nord Stream-1) функціонує від 2011 — 2012 років. Друга гілка мала дозволити Газпрому постачати російський газ до ЄС без використання української газотранспортної системи.

Нагадаємо, Німеччина дозволила прокласти «Північний потік-2» на своїй території. США попередили Німеччину про санкції через газопровід «Північний потік-2».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому «Північний потік-2» небезпечний — інтерв’ю з експертом Михайлом Гончаром

Зазначимо, що транзит російського газу через газотранспортну систему України є однією з найбільших статей експорту українських послуг та приносить Україні щороку близько 3 мільярдів доларів.

Втрата Україною транзиту означатиме втрату значної частини валютної виручки.

Поділитись: