Американські сенатори Кріс Мерфі та Рон Джонсон — друзі України. Республіканець Джонсон розробляв санкції проти Росії після захоплення українських моряків у Керченській протоці восени 2018-го року, а також ті, що пов’язані з «Північним потоком-2». 

Демократ Мерфі у 2013 році разом із покійним нині сенатором Маккейном відвідав Євромайдан, аби підтримати українців. Він також — співавтор резолюції, якою Сенат у 2013-му відреагував на порушення права українських громадян на мирні зібрання під час революції Гідності. 

У серпні сенатори планували відвідати Росію, однак, їх туди не пустили. «Ми хотіли почати діалог, але складно будувати діалог, коли тебе навіть не пускають», — сказав hromadske сенатор Мерфі.

Про антикорупційний план нового уряду, перші кроки Ради 9-го скликання та «втручання у внутрішню політику США» — в ексклюзивному інтерв’ю сенаторів hromadske. 

Які плани у вас на цей візит в Україну. І що ви порадите українському президенту?

Рон Джонсон: Ми вже зустрічалися з новим генпрокурором. Ми також відвідали першу сесію Антикорупційного суду. Вважаю, що промова Зеленського була неймовірною. Він наголосив на тому, що вони збираються не просто боротися з корупцією, а знищити її. Це один із найбільших викликів, з якими він зіштовхнеться. Демократія — це непросто. Америці знадобилися десятиліття, і ми досі намагаємося стати ідеальнішими. Це складно, але в нього є неймовірний мандат від українців. І є сподівання.

Кріс Мерфі: Приємно повертатися до України. Я був тут під час протестів 2013, під сценою Майдану разом з сенатором Маккейном. Я сумую за ним, але я пишаюся цією революцією Гідності. Я радий, що ми партнери. Україна має підтримку і від республіканців, і від демократів. Ми багато про що сперечаємося в США, але є певні речі, які нас єднають — це підтримка України. 

Сьогодні мене підбадьорив цей сильний акцент на боротьбі з корупцією, про це точилося багато розмов. Є певний прогрес, зараз відбувається жвавий рух.

Сенатор США Кріс Мерфі під час інтерв'ю, Київ, 4 вересня 2019 року
Фото:

Олександр Назаров/hromadske

США підтримували попередній уряд у боротьбі з корупцією, однак також і критикували його за те, що реформа відбувається надто повільно. Чи думаєте ви, що з новою владою та урядом антикорупційна реформа пожвавиться? 

Рон Джонсон: Ми спілкувалися з новим генпрокурором та главою Антикорупційного суду. І всі інші представники українського уряду, з якими ми спілкувалися, справді присвячують себе боротьбі з корупцією. Не маю жодних сумнівів, що вони докладуть всіх зусиль та свою волю до цього. Все наше представництво тут, працівники посольства повністю підтримують українських партнерів, щоб ті виконали мандат, який отримали від українців.

Кріс Мерфі: Так, була сильна підтримка від Конгресу, рахунок йшов на сотні мільйонів доларів підтримки. Останніми роками, якщо чесно, наші колеги ставили під сумнів швидкість реформ в Україні. Я думаю, дуже важливо, що ми повернемося до США і розповімо, що тут почалась нова епоха, і ці антикорупційні процеси справжні, і що люди, які вкрали гроші в цій країні, будуть за це відповідати. Тепер нам буде набагато легше переконати наших колег надавати вам економічну, політичну та військову підтримку. 

Як ви оцінюєте перші кроки українського парламенту? Враховуючи такий швидкий темп ухвалення законів, зміни до Конституції. Чи стурбовані ви якимось ініціативами?

Рон Джонсон: Насамперед я думаю, що результати виборів були неймовірними. Президент Зеленський поставив під загрозу свій мандат за кілька місяців після того, як переміг у виборах, аби упевнитися, що має партнерів у парламенті. Я вважаю, найкращий показник — те, що вони почали змінювати Конституцію. Парламент ухвалює закони, бореться з корупцією. Це дуже позитивні перші кроки, і вони мають доволі агресивні плани на наступні місяці.

Кріс Мерфі: Це не надто відрізняється від американської системи, коли новий президент приходить до влади. Вони намагаються отримати більше на самому початку, коли ще мають «вітерець позаду». Я не звинувачую Зеленського за те, що він має більшість. Ми підтримуємо їх.

Сенатори США Рон Джонсон (ліворуч) та Кріс Мерфі під час інтерв'ю, Київ, 4 вересня 2019 року
Фото:

U.S. Embassy Kyiv Ukraine для hromadske

Україна, Польща та США підписали меморандум про постачання американського скрапленого газу в Україну. Це прорив нового уряду чи продовження співпраці, встановленої попереднім урядом?

Кріс Мерфі: Я не знаю, чи це прорив. Але ми маємо всебічний план, який забезпечить енергетичну незалежність як Україні, так і Європі. Сенатор Джонсон і я насправді не зовсім розуміємо інтерес Європи в тому, аби співпрацювати з Росією. Не лише тому, що це шкодить Україні у короткостроковій перспективі, але і тому, що це у довгостроковій перспективі шкодить самій Європі, тому що вони все більше залежатимуть від російського продукту. 

Скраплений природний газ — це частина вирішення, але повинні бути і відновлювальні енергетичні ресурси. Інші країни тут успішніші за Україну. Я би хотів, щоб США робили трохи більше, ніж просто давали поради. Ліпше би вони надавали якесь фінансування. 

Рон Джонсон: Одна з головних причин, чому ви повинні знищити корупцію, встановити верховенство права і повагу до приватної власності — це все важливе для іноземних інвестицій у будь-яку країну. Це буде важливим складником боротьби з корупцією.

Які інші аспекти економічної співпраці США та України? 

Рон Джонсон: Щоб мати потужну економіку, треба мати захищену та безпечну країну. Те, наскільки Росія дестабілізувала ситацію в Україні, незаконно анексувавши Крим та окупувавши схід країни, дуже вплинуло на економіку. Я хочу бути впевненим у тому, що США підтримуватиме українську армію в їхніх сміливих спробах побороти російську агресію. Я сподіваюся це допоможе українській армії у тому, що президент Зеленський ставить собі за пріоритет, — закінчити конфлікт на сході України.

Кріс Мерфі: Ми дуже підтримуємо міцнішу економічну співпрацю між Україною та США. Але США — не Китай. В нас немає галузей промисловості, якими керує держава. Наша місія — спробувати допомогти Україні стати більш відкритою до приватних інвестицій. Американські компанії будуть в Україні, якщо знатимуть, що матимуть обіг, користь від інвестицій в цій країні. Без подальшого прогресу в антикорупційному процесі та без верховенства права американські компанії просто не будуть у вас зацікавлені. Саме тому ми так сильно сфокусовані на продовженні урядових реформ — саме це може змусити американські компанії заходити на український ринок, це те, чого ми хочемо.

Сенатор США Рон Джонсон під час інтерв'ю, Київ, 4 вересня 2019 року
Фото:

Олександр Назаров/hromadske

Ви торкнулися відносин з Китаєм. Нині в України гарні відносини і зі США, і з Китаєм. Як ці відносини можуть вплинути на співпрацю з США, якщо ми продаватимемо зброю, наприклад, Китаю? Як це балансувати?

Кріс Мерфі: Ви і повинні мати гарні стосунки і з США, і Китаєм. Я би просто порадив вам бути обережними з продуктами, які Китай може вам пропонувати. Ми знаємо, які інструменти можуть бути доступними Китаю, якщо вони отримають контроль над вашою системою швидкого інтернету. Не думаю, що ви хочете, аби Китай контролював такі важливі технології. 

Ми хочемо, аби країни, які є нашими економічними партнерами, могли мати бізнес з Китаєм. Просто будьте обачними і обережними с тими секторами, в яких Китай може домінувати. 

Рон Джонсон: Ми бачимо, як Китай тисне на свободу людей в Гонконзі. Я би рекомендував українцям бути дуже обережними у стосунках з Китаєм, особливо технологічних. 

Україна мала двопартійну підтримку США довгий час. Але зараз аналітики кажуть, Україну втягують у внутрішні політичні суперечки США. Я кажу про зірваний візит юриста Трампа Рудольфа Джуліані, про його зустрічі з українськими вищими посадовими особами. Які виклики його дії ставлять перед новою українською владою?

Кріс Мерфі: Я думаю, що Україна має бути дуже обережною у своїх діях, які можуть сприйматися як такі, що впливають на американські вибори. Фактично ми пережили розслідування, яке викрило приголомшливий факт втручання в американські вибори. Я не думаю, щоб будь-який друг чи союзник США сприймав вас як гравця у будь-якій ролі в американських виборах. Це хороша порада для будь-якої країни, не лише для України.

Рон Джонсон: Я думаю, дуже важливо те, як Конгрес одноголосно підтримував українців. І це не зміниться. Американці хочуть допомагати людям по всьому світу, тим націям, які виборюють свободу, відстоюють капіталістичну систему, безпеку, захищеність, мир, процвітання. Тож ми і надалі підтримуватимемо українців.

Сенатори США Рон Джонсон (ліворуч) та Кріс Мерфі під час інтерв'ю, Київ, 4 вересня 2019 року
Фото:

U.S. Embassy Kyiv Ukraine для hromadske

Ви також торкнулися питання безпеки. Чи відчуваєте ви, що з новим урядом безпекова співпраця між країнами посилиться? 

Рон Джонсон: Повторюся, що Конгрес і надалі підтримуватиме українців.

Кріс Мерфі: Сенатор Джонсон має рацію. Ми як демократи справді прагнемо безпекової співпраці. Ми пишаємося тим, що тут є американці, які здійснюють важливі тренувальні місії. Ми пишаємося тим, що підтримуємо важливі інвестиції в армію. Ми знаємо, що тут було багато уваги до призупинення президентом надання безпекової допомоги. Ми не знаємо, який буде результат. Думаю, що президент знає, що обидві партії підтримують продовження фінансування безпеки, яке призупинене — сподіваємося, що тимчасово.

Поділитись: