Міністр енергетики США Рік Перрі заявив, що його відставка не пов'язана з інформацією про «неофіційну політику» Білого дому щодо України.

«Це взагалі не пов'язано з Україною», — сказав він в ефірі Fox News.

Він додав, що планує повернутися до Техасу, де його чекає «наступна життєва пригода».

Перрі зазначив, що це він попросив Трампа зробити телефонний дзвінок Володимиру Зеленському в липні. За словами міністра енергетики США, він попросив Трампа поговорити з Зеленським про корупцію і надати Україні альтернативу російському газу у вигляді постачання з США зрідженого природного газу.

Перрі запевнив, що ніколи не згадував про Байдена під час розмов із Зеленським чи представниками Білого дому.

Міністр також підкреслив, що він не бачив проблеми в консультаціях з приводу України з особистим адвокатом Трампа Рудольфом Джуліані.

Нагадаємо, 18 жовтня стало відомо, що міністр енергетики США Рік Перрі подав у відставку. Він планує залишити свою посаду до кінця року.

Нині у США активно аналізують роль, яку Перрі відіграв у зв’язках Трампа з Україною, які тепер стали предметом розслідування щодо початку процедури імпічменту президента США. Американські ЗМІ називали Перрі відповідальним за «неофіційну політику» щодо України.

Раніше демократи в Палаті представників США викликали Перрі на допит у межах справи про імпічмент президента. Вони попросили міністра надати документи, пов’язані з українською компанією «Нафтогаз», і розповісти про свою роль у телефонній розмові Трампа з президентом України Володимиром Зеленським.

Видання АP стверджувало, що міністр енергетики США Рік Перрі пропонував президенту України Володимиру Зеленському ввести до складу правління української компанії «Нафтогаз» американців.

У США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленським у липні 2019-го нібито вимагав відновити розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».

Burisma — одна із найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні, президент та засновник якої — Микола Злочевський, ексміністр екології часів президентства Віктора Януковича. Ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема Burismа, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював. У 2014-му Злочевський залишив Україну, компанію підозрювали в ухиленні від податків, відмиванні коштів та розкраданні державних ресурсів. У 2018-му в Burisma повідомили, що судові справи проти компанії завершені. ГПУ дійсно закрила справу щодо ухилення від податків, справа щодо відмивання коштів була програна Злочевському в Лондонському суді. А справа щодо розкрадання державних ресурсів — фактично видача ліцензії самому собі — була передана в НАБУ, яке продовжує розслідування. 

Попри провадження, компанія не припиняла діяльність, у 2014-му при Burismа створили раду директорів, в яку увійшов, зокрема Гантер Байден. Він був у раді директорів до 2019 року. Офіційно у справах щодо Burismа він не фігурував.

Поділитись: