Директорка-розпорядниця Міжнародного валютного фонду (МВФ) Кристаліна Георгієва закликала Володимира Зеленського зберегти незалежність Національного банку України. Вона підкреслила, що це є умовою чинної програми фонду з Україною.

Таку заяву Георгієва зробила за підсумками телефонної розмови із Зеленським у вівторок, 14 липня, повідомляє пресслужба МВФ.

«Реформа НБУ та його діяльність останні п’ять років — це очевидна історія українського успіху… Збереження незалежності НБУ — в інтересах України. Це також вимога чинної програми, що підтримується МВФ», — йдеться в заяві.

Георгієва також додала, що в розмові із Зеленським закликала його дотримуватися зваженої монетарної та фіскальної політики, яка є необхідною для зростання інвестицій і економічного зростання.

Зі свого боку, Зеленський пообіцяв главі Міжнародного валютного фонду, що до кінця тижня визначиться з кандидатурою нового глави Національного банку України. За його словами, це буде «незалежний технократ, який буде продовжувати незалежний курс Нацбанку».

  • 12 червня Україна отримала від МВФ перший транш нової кредитної програми stand-by. Його розмір склав 2,1 мільярда доларів. Через менш ніж місяць після зарахування коштів, 1 липня, колишній голова Національного банку України Яків Смолій оголосив про рішення піти у відставку через «системний політичний тиск на НБУ». Пізніше за відставку Смолія проголосувала Верховна Рада.
  • Сам Смолій пояснив рішення тим, що під час зустрічей за участі президента Володимира Зеленського, уряду та депутатів, від нього вимагали запустити емісію грошей (друкувати гривні для покриття видатків бюджету), підняти курс долара до 30 гривень та рівень інфляції до 11% (наразі інфляція в Україні складає 1,7%).
  • Напередодні оголошення про свою відставку Смолій провів зустріч з президентом Зеленським, на якій прямо запитав у нього, чи має подати у відставку. Президент на це питання відповів ствердно. Саме цього дня Україна завершувала розміщення єврооблігацій на західних ринках на суму 1,75 мільярда доларів. Після оголошення заяви про відставку Смолія угоду із залучення коштів скасували.
  • Наразі обов'язки голови Національного банку виконує колишня перша заступниця Смолія Катерина Рожкова. Вона вже встигла повідомити, що не збирається йти на поступки владі та запускати процеси друку грошей для покриття «дірок» у бюджеті.
Поділитись: