Світ / Зміна клімату

Нобеля з економіки вручили за вплив кліматичних змін на економічний розвиток

8 жовтня, 2018 13:52
Світ/Зміна клімату/Нобеля з економіки вручили за вплив кліматичних змін на економічний розвиток
Зберегти
Вигляд
Нобелівську премію з економіки вручили американцям Вільяму Нордхаусу та Полу Ромеру.

Нобелівську премію з економіки вручили американцям Вільяму Нордхаусу та Полу Ромеру.

BREAKING NEWS: ⁰The Royal Swedish Academy of Sciences has decided to award the Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel 2018 to William D. Nordhaus and Paul M. Romer. #NobelPrize pic.twitter.com/xUs6iSyI7h
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 8, 2018

Нордхаус удостоєний премії за інтеграцію змін клімату в довготривалий макроекономічний аналіз.

Зокрема, вчений став першим, хто розробив математичну модель, яка враховує, як саме зміни клімату можуть впливати на макроекономічні показники. 

Модель Нордхауса наразі досить широко використовується при складанні макроекономічних прогнозів розвинених країн.

Її важливість полягає у тому, що всі попередні прогностичні моделі розглядають кліматичні умови як сталі. Вони, наприклад, не враховують можливу зміну врожаїв сільськогосподарських культур, яка може вплинути на обсяг експорту чи імпорту та, як наслідок, на обсяг валютних надходжень.

Окрім іншого, Нордхаус запропонував можливий економічний спосіб боротьби зі змінами клімату — запровадження в усьому світі систем оподаткування викидів парникових газів.

За його розрахунками, запровадження податків на викиди парникових газів здатне суттєво скоротити викиди вуглецю в атмосферу до 2100 року, а при максимізації даного податку, викиди вуглецю скоротяться вже в середньостроковій перспективі — до 2040 року.

Laureate William Nordhaus’ research shows that the most efficient remedy for problems caused by greenhouse gas emissions is a global scheme of carbon taxes uniformly imposed on all countries. The diagram shows CO2 emissions for four climate policies according to his simulations. pic.twitter.com/tmxUE6MiLn
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 8, 2018

Другий лауреат премії з економіки, Ромер, отримав винагороду за інтеграцію технологічних інновацій в довготерміновий макроекономічний аналіз.

Його дослідження лягло в основу теорії ендогенного економічного розвитку. Ця теорія розглядає економічний ріст як наслідок внутрішніх чинників, таких як інвестиції в людський капітал, інновації та запровадження нових технологій.

Згідно з дослідженнями Ромера, саме інвестиції в людський капітал є головним стимулом розвитку економіки.

Його ідеї, над якими Ромер працював ще з кінця 1980-х років, лягли в основу великої кількості досліджень, зокрема у сфері державного регулювання.

Зазначається, що обидва лауреати розробили довгострокові економічні моделі, за допомогою яких можна здійснювати прогноз макроекономічних показників залежно від різних чинників кліматичного та наукового середовища.

Нобелівська премія з економіки стала завершальною в 2018 році Раніше вже оголосили лауреатів премії в області медицини, фізики, хімії та премії миру.

Зазначимо, що Нобелівську премію з економіки неодноразово критикували через те, що переважно в ній беруть участь вчені-математики. Через те, що за математику дану винагороду не вручають, саме в економіці більшість вчених цієї галузі бачать можливість отримати міжнародне визнання.

Більшість економічних здобутків, за які вручають Нобеля з економіки, ґрунтуються на розробках математичних моделей, які дуже рідко працюють на практиці та мають низьку здатність щодо точного прогнозування.

Нагадаємо, що Нобелівську премію Миру вручили за боротьбу з сексуальним насильством як інструментом війни. А Нобелівську премію з медицини присудили за терапію раку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Імунітет проти раку: за що присудили Нобелівську премію з медицини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Нобелівська премія за терапію раку: ін'єкція такого препарату коштуватиме $2-3 тисячі — патофізіолог

Нобелівську премію з фізики присудили за лазерні технології, а з хімії — за дослідження ферментів, пептидів та антитіл.

Пов`язані новини