Офіс президента України просить владу Білорусі негайно звільнити затриманих 13 серпня у Мінську українських громадян Костянтина Рєуцького та Євгена Васильєва.

Про це передає Офіс президента.

У президента запевняють, що Рєуцький та Васильєв не брали участі в масових акціях, не мали з собою заборонених предметів чи матеріалів, тож затримали їх незаконно. Вони приїхали для отримання «достовірної інформації про те, що відбувається у Білорусі, та задля коментування останніх подій у Мінську для українських ЗМІ».

Відомо, що крім Рєуцького та Васильєва, затриманий ще один українець. 11 серпня він не повернувся додому з роботи, а 12 серпня до його родичі звернулися консульства України в Бресті. Консульство встановило, що 11 серпня його затримали в Бресті (як протестувальника) і він зараз перебуває у місцевому СІЗО.

Найближчим часом українські консули зустрінуться з керівництвом місцевих правоохоронних органів, щоб з'ясувати усі обставини інциденту та надати необхідну консульсько-правову допомогу.

На необхідності негайного звільнення всіх українських громадян, які нещодавно були затримані в Білорусі, наголосив і сам Володимир Зеленський.

«Ми говоримо з МЗС, і вчора вони сконтактувалися з білоруською стороною... За сьогоднішньою статистикою, там затримано троє українських громадян. Зараз ведуться перемовини. Ми наполегливо хочемо, щоб повернули наших громадян в Україну», — сказав президент.

Він також закликав утриматися від поїздок до Білорусі, поки ситуація там не стабілізується. Українські дипломати в Білорусі продовжують перевіряти наявність українців серед затриманих чи постраждалих осіб.


Що сталося?

Вчора, 12 серпня, білоруські силовики жорстко затримали в Мінську двох громадян України Костянтина Рєуцького та Євгена Васильєва. Вони позаштатно готували матеріали для hromadske з Мінська. У помешканні в Мінську, де вони зупинялися, провели обшуки, зокрема вилучили ноутбук Рєуцького та паспорт Васильєва.

Згодом стало відомо, що проти українців відкрили кримінальну справу за статтею про «масові заворушення», яка передбачає від 3 до 8 років ув'язнення.

Зранку 13 липня в українському МЗС розповіли, що консул їздить по СІЗО в Білорусі й поки не може знайти затриманих українців. Офіційні органи влади не повідомляють про місцеперебування громадян.

Що відбувається в Білорусі?

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Після завершення голосування в країні оприлюднили результати державного екзит-полу. За їхніми даними, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) проголосували понад 80% виборців, а за опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську — близько 10%.

Незгодні з результатами люди вийшли на акції протесту в різних містах Білорусі. Силовики жорстоко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світлошумові гранати та гумові кулі.

За чотири дні влада повідомила про затримання 6,7 тисячі людей та поранення приблизно 200 протестувальників. Правозахисники вважають, що дані можуть бути заниженими. Вночі 13 серпня затриманих почали відпускати.

11 серпня Тіхановська виїхала з країни до Литви. Також в мережі з'явилося відео, де вона закликає людей не протестувати. У її штабі заявили, що звернення вона записала під тиском білоруських силовиків. Також його прокоментував президент Литви Ґітанас Науседа. На його думку, «жодна притомна людина не повірить», що їх вона зробила з власної волі.

Чоловік Тіхановської Сергій перебуває під арештом. Незареєстрований кандидат у президенти Білорусі Валерій Цепкало заявляв, що на неї тиснули через її чоловіка.

Про події після закриття дільниць у Білорусі читайте в нашому онлайні. Також ви можете переглянути хроніку подій другоготретього та четвертого днів протестів.

Поділитись: