Зала засідання Кабінету міністрів України
Фото:

Кабмін

За підсумками роботи місії Міжнародного валютного фонду в Україні експерти МВФ назвали ключові проблеми, на подолання яких має спрямовуватися робота уряду для досягнення економічного зростання.

Як йдеться у прес-релізі місії МВФ, темпи зростання економіки України, попри успіхи у реформах, залишаються занизькими для того, щоб скоротити розрив між рівнями доходів із сусідніми країнами.

«Зростання стримує слабке бізнес-середовище. Зокрема, недоліки в законодавчій системі, наскрізна корупція, а також той факт, що у великих галузях економіки домінують неефективні державні підприємства або олігархи, що стримує конкуренцію та інвестиції», — повідомляють в МВФ.

Найбільше Україна відстає від своїх сусідів у якості правової системи, зазначили представники місії МВФ.

«Хоча було досягнуто прогресу у створенні нових інституцій для боротьби з корупцією, відчутних результатів ще немає. Через погані умови ведення бізнесу рівень залучення інвестицій та, зокрема, прямих іноземних інвестицій, в Україні значно нижчий, аніж в інших країнах регіону», — повідомили у фонді, зазначивши, що через брак інвестицій продуктивність праці в Україні у понад 10 разів нижча, ніж у країнах ЄС.

Для покращення умов життя в Україні, підвищення рівня зарплат, а також зупинки масової міграції необхідне більш потужне зростання економіки, зазначають в МВФ. Там вважають, що швидкі темпи економічного зростання України дозволять наздогнати сусідні країни за рівнем доходів.

Що рекомендувала місія МВФ?

Серед головних рекомендацій фонду — підтримка макроекономічної стабільності та створення передумов для зростання економіки. Для цього уряду необхідно проводити розважливу фіскальну політику (тобто витрачати державні кошти рівно на стільки, скільки податків країна може зібрати зі своїх громадян та компаній).

Також у МВФ порадили підвищити ефективність державних видатків у сфері охорони здоров'я та освіті. Кошти, які держава вкладає у ці сфери мають приносити конкретні результати.

Одним з методів підвищення ефективності державних видатків у МВФ назвали продовження політики монетизації субсидій: державна соціальна допомога має бути адресною, а отримувати її мають лише соціально вразливі групи населення.

Серед рекомендацій фонду — монетарна політика, направлена на скорочення інфляції, а також дотримання плаваючого курсу гривні.

«Врешті решт, критично важливим є захист фінансової стабільності, з одночасним посиленням фінансового посередництва та мінімізацією вартості наслідків ліквідації банків для платників податків. Забезпечення незалежності центрального банку має важливе значення для проведення такої грошово-кредитної та фінансової політики», — наголошують у МВФ.

Які реформи МВФ очікує від України?

Серед пріоритетних реформ, які місія МВФ рекомендувала провести Україні:

  • судова;
  • антикорупційна;
  • запровадження ринків енергетичних ресурсів;
  • відкриття ринку землі;
  • зменшення ролі держави та олігархів в економіці.

За підсумками роботи в Україні місія МВФ повідомила, що продовжить домовлятися з урядом про нову програму співпраці протягом наступних тижнів. Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук, водночас, запевнив, що нову програму з МВФ вдасться підписати найближчим часом.

Поділитись: