Комітети Палати представників Сполучених Штатів Америки, які вели розслідування щодо імпічменту президента США Дональда Трампа, оприлюднили стенограми свідчень колишньої директорки з питань Європи та Євразії Ради національної безпеки США Фіони Гіл та директора з питань Європи цього ж органу полковника Александра Віндмана.

Відповідні документи оприлюднені на сайті Комітету.

У спільній заяві глав комітетів розповідається про значення оприлюднених свідчень для подальшого розслідування. Так, Віндман розповів, що «телефонний дзвінок 25 липня 2019 року між Трампом і Зеленським призвів до того, що він негайно повідомив юристам Білого дому про своє занепокоєння щодо політичних розслідувань, на яких президент США наполягав у дзвінку».

«Віндман також повідомив комітетам, що «вимога» Трампа оголосити політично вмотивовані розслідування щодо громадянина США іноземною країною спонукала його зробити «моральне й етичне рішення» та змусила непокоїтися за те, що така дія може «підірвати національну безпеку США», — стверджується в заяві глав відповідальних за розслідування комітетів.

Фіона Гіл розповіла про занепокоєння серед високопосадовців Білого дому, в тому числі ексрадника Трампа з національної безпеки Джона Болтона, «щодо вжитих напередодні дзвінка 25 липня заходів, щоб змусити Україну відкрити згадані політично вмотивовані переслідування», а також свої намагання за вказівки Болтона повідомити про ці дії високопосадовцям Білого дому.

Нагадаємо, раніше було оприлюднено стенограму свідчень тимчасового повіреного у справах США в Україні Вільяма Тейлора, колишнього старшого радника Державного секретаря Майкла Маккінлі, експослині США в Україні Марі Йованович, ексспецпредставника Державного департаменту США по Україні Курта Волкера, посла США в ЄС Гордона Сондланда і заступника помічника Держсекретаря Джорджа Кента.

Публічні слухання у справі про імпічмент Трампа починаються 13 листопада. У цей день свої свідчення даватимуть Тейлор та Кент. Колишня послиня США в Україні Марі Йованович свідчитиме 15 листопада.

У США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленським у липні 2019-го нібито вимагав відновити розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».

Burisma — одна із найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні, президент та засновник якої — Микола Злочевський, ексміністр екології часів президентства Віктора Януковича. Ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема Burismа, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював. У 2014-му Злочевський залишив Україну, компанію підозрювали в ухиленні від податків, відмиванні коштів та розкраданні державних ресурсів. У 2018-му в Burisma повідомили, що судові справи проти компанії завершені. ГПУ дійсно закрила справу щодо ухилення від податків, справа щодо відмивання коштів була програна Злочевському в Лондонському суді. А справа щодо розкрадання державних ресурсів — фактично видача ліцензії самому собі — була передана в НАБУ, яке продовжує розслідування. 

Попри провадження, компанія не припиняла діяльність, у 2014-му при Burismа створили раду директорів, в яку увійшов, зокрема Гантер Байден. Він був у раді директорів до 2019 року. Офіційно у справах щодо Burismа він не фігурував. 

Поділитись: