За підрахунками Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, половину землі, яка знаходилася у підпорядкуванні державних підприємств, вивели через незаконні схеми.

Про це заявив міністр економіки Тимофій Милованов на пресмарафоні, повідомляє кореспондентка hromadske. 

«За нашими даними, наприкінці 90-х років, коли тільки ввели мораторій на продаж землі, у державних підприємствах було 1,5 мільйона гектарів землі в підпорядкуванні. А зараз, за результатами інвентаризації, ми очікуємо, що буде лише 600-700 тисяч гектарів. Це означає, що половина землі з державних підприємств — зникла», — розповів Тимофій Милованов. 

Він уточнив, що землю виділяють у користування «в рамках закону», потім змінюють її призначення.

Милованов переконаний, що подібні схеми зникнуть лише за прозорості та контролю на рівні громад. На його думку, державна земля перейде у власність місцевих ОТГ, і вже вони ефективно керуватимуть своїми ресурсами. 

«Ганятися за схемами неможливо, бо вони завжди будуть. Громада має слідкувати за тим, що робиться з її землею. А якщо вже вона не хазяйнує і не слідкує за своєю землею, то це проблема самої громади. Люди мають обережно обирати політиків на місцях», — заявив міністр економіки.

13 листопада парламент попередньо підтримав закон про ринок землі. Згідно з законопроєктом, ринок землі пропонують відкрити з 1 жовтня 2020 року. У проєкті встановили правило, за яким до 1 січня 2024 року не допускається купівля землі юрособами, бенефіціарними власниками яких є іноземці та особи без громадянства.

Земельна реформа передбачає фінансову підтримку дрібних фермерів, водночас вона також має сприяти розвитку середніх і великих фермерів, повідомив заступник міністра розвитку економіки Тарас Висоцький.

Наявність заборони на продаж землі та відсутність ринку сільськогосподарських земель в Україні призводить до того, що економічне зростання недоотримує близько 1% від валового внутрішнього продукту щороку, зазначив головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Сергій Гурієв.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile