Газовий оператор Польщі, компанія PGNiG, повідомила, що не виключає судових процесів проти Німеччини у разі, якщо та спробує вивести «Північний потік-2» з-під обмежень, які на нього накладає європейська газова директива.

Про це повідомив голова PGNiG Пьотр Возняк, передає видання Biznesalert.

Зокрема Возняк нагадав, що Польща вже виграла один суд проти Німеччини щодо трубопроводу OPAL, який є наземним продовження «Північного потоку-1». Тоді Польща досягнула накладання обмежень на використання цього трубопроводу Газпромом для постачання газу до Німеччини та Чехії.

«Якщо, на нашу думку, не буде здійснено глибокого аналізу впливу інвестиції на ринок та безпеку сусідніх країн у межах імплементації оновленої газової директиви щодо трубопроводу «Північний потік-2», то ми залишимо за собою право застосувати відповідні юридичні кроки», — повідомив Возняк.

13 листопада повідомлялось, що німецький парламент з другої спроби ратифікував оновлене законодавство ЄС, яке поширює норми ЄС на морські трубопроводи, зокрема «Північний потік-2». Напередодні до цього законопроєкту намагалися внести правку, яка мала надати право Німеччині вивести «Північний потік-2» з під дії цього закону.

Відповідно до газової директиви ЄС, яка набула чинності у травні, норми європейського енергетичного права поширюються на трубопроводи, які підключаються до ГТС Євросоюзу. Такі газопроводи повинні відповідати вимогам до газопроводів країн ЄС — зокрема мають бути розділені постачальник газу та транспортувальник.

Директива зачіпає «Північний потік-2». Відповідно до цієї директиви, транспортувати газ цим трубопроводом повинна компанія, незалежна від Газпрому, а 50% його пропускних можливостей повинні бути зарезервовані для альтернативних постачальників.

Пропоновані поправки Бундестагу, надали б змогу звільнити «Північний потік-2» від цих обмежень.

Зазначимо, що у разі запуску «Північного потоку-2» Росія зможе повністю відмовитися від транзиту свого газу через Україну. Цей транзит щороку приносить Україні близько 3 мільярдів доларів доходів. 31 грудня 2019 року закінчується дія контракту між Україною та Росією про транзит газу. Нового контракту держави ще не уклали, а переговори щодо нього, які відбуваються за участю Єврокомісії, є безуспішними.

Нагадаємо:

  • 30 жовтня Данія надала дозвіл дочірній компанії Газпрому Nord Stream 2 AG, яка займається будівництвом «Північного потоку-2», звести трубопровід у своїх територіальних водах. У Нафтогазі повідомили, що це рішення було очікуваним. За допомогою цього газопроводу Росія зможе транспортувати газ до Європи в обхід України, унеможлививши отримання державою транзитних доходів.
  • 28 жовтня у Брюсселі відбувся четвертий раунд тристоронніх переговорів між Україною, Росією та ЄС про укладання нового контракту на транзит російського газу через Україну. Під час переговорів українська делегація обговорила питання перегляду перемоги Нафтогазу в арбітражі над Газпромом, однак в уряді пообіцяли захищати інтереси України.
Поділитись: