У Нафтогазі повідомили, що рішення Данського енергетичного агентства надати дозвіл на будівництво «Північного потоку-2» було очікуваним.

Про це повідомив голова Нафтогазу Андрій Коболєв коментуючи рішення агентства.

«Принципова позиція Данії затримала проєкт на якийсь час, але геополітичну зброю неможливо зупинити інструментами, які регулюють виключно торгові відносини», — повідомив Коболєв.

Він також зазначив, що надалі чи не єдиним стримуючим фактором проти «Північного потоку-2» можуть бути лише санкції Заходу щодо компаній, які беруть участь у російському енергетично-політичному проєкті.

«Зберігається значення арбітражних і судових проваджень між Нафтогазом і Газпромом, а також якісний анбандлінг, який дозволить Україні залучити потужного західного партнера до управління українською ГТС», — додав Коболєв.

30 жовтня Данія надала дозвіл дочірній компанії Газпрому Nord Stream 2 AF, яка займається будівництвом «Північного потоку-2», звести трубопровід у своїх територіальних водах.

Зазначимо, що Росія піднімала питання надання дозволу на будівництво «Північного потоку-2» на нещодавніх переговорах про транзит газу через Україну, що відбулися у Брюсселі. Зокрема, про це російська делегація розмовляла з представниками Єврокомісії.

17 вересня стало відомо, що будівництво «Північного потоку-2» наблизилося до економічної зони Данії. Будівництво трубопроводу призупинили, очікуючи надання дозволу Данії, через води якої має пролягати трубопровід.

Зазначимо, що російський трубопровід має пролягати через води Росії, Фінляндії, Швеції, Німеччини та Данії. Данія залишалася єдиною країною, яка не надала відповідного дозволу на будівництво Росії, через що запуск трубопроводу, не відбудеться у запланований термін до кінця 2019 року. Втрати Газпрому від такої затримки експерти оцінюють у 660 мільйонів євро.

Нагадаємо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.

Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

27 березня повідомлялось, що Данія відмовила Газпрому у прокладанні «Північного потоку-2» у своїх територіальних водах. Тоді на розгляді в уряду Данії перебувало ще 2 альтернативні маршрути прокладання газопроводу.

Північний потік-2, або Nord Stream-2 є другою гілкою проекту «Північний потік», націленого на постачання російського газу до ЄС в обхід України та східних держав-членів Євросоюзу. Перша гілка (Nord Stream-1) функціонує від 2011 — 2012 років. Друга гілка мала дозволити Газпрому постачати російський газ до ЄС без використання української газотранспортної системи.

Поділитись: