Данське енергетичне агентство надало дозвіл на прокладання труб «Північного потоку-2» у водах Данії.

Про це йдеться у повідомленні, опублікованому агентством.

«Північний потік-2» дозволили прокласти на південний схід від Данського острова Борнхольм. Він пролягатиме в економічній зоні Данії. Після отримання дозволу на будівництво газопроводу у Данії, Газпром зможе завершити його будівництво.

У разі завершення будівництва «Північного пооку-2» Газпром зможе постачати газ до Європи без використання транзитних потужностей української газотранспортної системи. Транзит російського газу щороку приносить Україні до 3 мільярдів доларів доходів.

У Нафтогазі рішення Данського енергетичного агентства назвали очікуваним.

«Принципова позиція Данії затримала проєкт на якийсь час, але геополітичну зброю неможливо зупинити інструментами, які регулюють виключно торгові відносини», — повідомив голова Нафтогазу Андрій Коболєв.

Зазначимо, що Росія піднімала питання надання дозволу на будівництво «Північного потоку-2» на нещодавніх переговорах про транзит газу через Україну, що відбулися у Брюсселі. Зокрема, про це російська делегація розмовляла з представниками Єврокомісії.

Схема постачання російського газу до Європи

17 вересня стало відомо, що будівництво «Північного потоку-2» наблизилося до економічної зони Данії. Будівництво трубопроводу призупинили, очікуючи надання дозволу Данії, через води якої має пролягати трубопровід.

Зазначимо, що російський трубопровід має пролягати через води Росії, Фінляндії, Швеції, Німеччини та Данії. Данія залишалася єдиною країною, яка не надала відповідного дозволу на будівництво Росії, через що запуск трубопроводу, не відбудеться у запланований термін до кінця 2019 року. Втрати Газпрому від такої затримки експерти оцінюють у 660 мільйонів євро.

Нагадаємо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.

Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

27 березня повідомлялось, що Данія відмовила Газпрому у прокладанні «Північного потоку-2» у своїх територіальних водах. Тоді на розгляді в уряду Данії перебувало ще 2 альтернативні маршрути прокладання газопроводу.

Північний потік-2, або Nord Stream-2 є другою гілкою проекту «Північний потік», націленого на постачання російського газу до ЄС в обхід України та східних держав-членів Євросоюзу. Перша гілка (Nord Stream-1) функціонує від 2011 — 2012 років. Друга гілка мала дозволити Газпрому постачати російський газ до ЄС без використання української газотранспортної системи.

Поділитись: