Під час тристоронніх переговорів про транзит російського газу через газотранспортну систему України українська делегація обговорювала з російською ймовірний перегляд перемоги у Стокгольмському арбітражі. Надалі в Україні будуть консультації щодо ймовірного перегляду своєї перемоги над Газпромом.

Про це повідомив міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель за підсумками переговорів у Брюсселі, що відбулися 28 жовтня.

«Це буде окрема розмова, ми стоїмо на позиції захисту інтересів України. Це не може бути одностороння відміна рішень арбітражів. Найближчим часом ми проведемо консультації, які приведуть до певних результатів», — заявив Оржель.

Міністр зазначив, що рішення щодо арбітражів є частиною так званих пакетних домовленостей, які також включають питання прямих поставок газу з Росії до України. За словами Оржеля, питання транзиту не напряму залежатиме від питань, які входять до пакетних домовленостей.

«Якщо ми будемо говорити про інші пакетні домовленості, то вони мають бути побудовані на двосторонніх інтересах. Більше того, у даному випадку ми максимально включаємо інтереси України в частині питань арбітражів, а також прямих поставок газу в Україну зі сторони Газпрому», — додав Оржель.

Нафтогаз судиться з Газпромом від 2014 року щодо двох великих питань: ціни на російський природний газ і транзит.

22 грудня 2017-го Нафтогаз заявив, що виграв арбітраж проти російського Газпрому у справі про постачання газу. Також Нафтогаз домігся зменшення майбутніх обов'язкових річних обсягів у понад 10 разів відповідно до його фактичних потреб в імпорті газу.

28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу до Газпрому за позовом на транзит газу на суму 4,673 мільярда доларів США. Таким чином, за результатами двох арбітражів між компаніями на поставку і транзит газу Газпром повинен доплатити НАК Нафтогаз 2,56 мільярда доларів. Через пеню сума боргу Газпрому перевищила 2,8 мільярда доларів.

Нагадаємо, що 28 жовтня у Брюсселі почався четвертий раунд тристоронніх переговорів між Україною, Росією та ЄС про укладання нового контракту на транзит російського газу через Україну. Чинний контракт добігає кінця 31 грудня 2019 року. Щороку Транзит приносить Україні 3 мільярди доларів.

Напередодні виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко повідомив, що Росія на переговорах про транзит висуває до України принизливих поступок, на які Україна піти не може.

За словами Вітренка, припинення транзиту газу з Росії до Європи через Україну невигідне і самій Росії, однак втрати для російської економіки у такому разі будуть набагато меншими, ніж втрати для української.

Напередодні у Національному банку України повідомили, що Росія буде вимушена здійснювати транзит свого газу до Європи через Україну у 2020 році.

18 жовтня у Газпромі заявили, що укладуть новий договір про транзит газу з Україною після того, як Україна відмовиться від своєї перемоги у Стокгольмському арбітражі. У відповідь, Нафтогаз повідомив про те, що надішле Росії нові позивні вимоги на 11 мільярдів доларів.

Напередодні президент Росії Володимир Путін заявив, що РФ готова укласти новий транзитний контракт з Україною за європейським законодавством. У Нафтогазі зазначили, що таку заяву Путін зробив через те, що Росія не вірить, що Україна встигне запровадити європейське законодавство до кінця року.

Зазначимо, що європейські правила транзиту газу передбачають прозорий процес формування тарифів на газ та його транзит. Відповідно до них компанія, яка постачає газ не може відповідати за його транспортування, тому від України видається розділити свою найбільшу енергетичну компанію — Нафтогаз — та виокремити оператора газотранспортної системи в окрему юридичну особу.

Підписати новий договір саме за європейськими правилами наполягає Україна та ЄС. Це дозволить у майбутньому легше вирішувати газові суперечки та уникнути «політичної складової» у газових відносинах.

Поділитись: