Місія ООН у Лівії (UNSMIL) засудила грубе порушення заборони на постачання зброї в країну — його зобов’язалися дотримуватися учасники саміту, що відбувся в Берліні 19 січня.

Відповідну заяву Місія виклала на своєму сайті.

«Перемир’я від 12 січня, погоджене між Урядом національної єдності та Лівійською національною армією, яке призвело до значного зниження рівня воєнних дій у Триполі (столиці Лівії — ред.), стало необхідним полегшенням для цивільних жителів міста. Однак це крихке перемир’я нині під загрозою, оскільки деякі держави — зокрема й учасники Берлінської конференції — продовжують забезпечувати сторони конфлікту іноземними бійцями, зброєю, озброєнням та технологіями», — йдеться в заяві.

Місія ООН у Лівії підкреслила, що такі дії «загрожують зануренню країни в чергове, інтенсивніше збройне протистояння». Водночас вона не вказала, які саме країни порушили ембарго на постачання зброї до Лівії.

Нагадаємо, 19 січня в німецькій столиці Берліні відбувся саміт, присвячений громадянській війні в Лівії. На ньому світові лідери домовились підтримувати ембарго на постачання зброї до цієї країни та створити військовий комітет для моніторингу режиму припинення вогню.

Тоді до Берліна приїхали лідери двох основних сторін конфлікту у Лівії — глава уряду Національної єдності Фаїз Саррадж та командувач Лівійської національної армії Халіфа Хафтар.

Конференції передувало рішення Туреччини про направлення військового контингенту до Лівії для підтримки Уряду національної єдності Фаїза Сараджа. Нагадаємо, що на тлі таких дій Туреччини війська генерала Халіфи Хафтара активізували наступ на Триполі, який тривав із квітня 2019 року, і 6 січня повідомили про взяття контролю над стратегічним прибережним містом Сірт.

Із 12 січня Лівійська національна армія генерала Хафтара заявила про початок режиму припинення вогню в районі столиці Лівії Триполі. Підписати документ про перемир'я сторони не домовилися, але режим припинення вогню формально зберігається й досі.

Водночас, як повідомляє кореспондент Reuters, у суботу, 25 січня, в Триполі попри перемир'я було чути звуки важкої артилерії.

Крім того, 19 січня ЗМІ повідомили про те, що Лівійська національна армія блокує порти й місця видобутку нафти, які є основним джерелом доходу для Уряду національної єдності.

У Лівії після повалення режиму Муамара Кадафі з 2014 року існує щонайменше чотири паралельні уряди. Найбільше влади має міжнародно визнаний Уряд національної єдності на чолі з Фаїзом Сараджем, який базується в столиці країни Триполі і який підтримала ООН, та Лівійська національна армія на чолі з військовим генералом Халіфою Хафтаром на сході країни.

Із квітня 2019 року Хафтар оголосив про масштабний наступ на Триполі з метою встановити контроль над усією Лівією та повалити Сараджа.

Поділитись: