Посол Сполучених Штатів в ЄС Гордон Сондланд свідчить в Конгрессі США, 20 листопада 2019 року
Фото:

EPA-EFE/ERIK S. LESSER

Посол Сполучених Штатів в ЄС Гордон Сондланд заявив, що дзвінок і зустріч між Дональдом Трампом та Володимиром Зеленським були узалежнені від публічної заяви України про розслідування компанії Burisma і начебто втручання у вибори в США у 2016 році.

Про це він заявив під час публічних слухань у справі імпічменту Дональда Трампа, які веде Комітет із питань розвідки Палати представників.

«Я знаю, що члени цього Комітету часто формулювали ці складні проблеми у формі одного простого питання: чи був факт “послуги за послугу”? Як я уже свідчив, що стосується дзвінка з Білого дому та зустрічі в Білому домі, про який просила [Україна], відповідь – так», — сказав Сондланд.

У своєму вступному слові Сондланд також згадав про дзвінок 26 липня з Трампом, про який раніше повідомив радник із політичних питань посольства США в Україні Девід Голмс. Він сказав, що не пригадує деталей розмови, але згадка Трампом розслідувань його б не здивувала.

«Я не можу згадати деталей... але дзвінок 26 липня тоді не вразив мене як незвичайний. Насправді я був би більше здивований, якби Трамп не згадав про розслідування, особливо з урахуванням того, що ми чули від Джуліані», — сказав він.

Посол США в ЄС також сказав, що він разом із міністром енергетики Ріком Пері та ексспецпредставником Держдепартаменту по Україні Куртом Волкеру працювали з Рудольфом Джуліані — особистим адвокатом Трампа — «з питань України за чіткої вказівки президента США».

«Ми не хотіли працювати з Джуліані. Простіше кажучи: ми грали з тими картами, які нам випали», — сказав посол.

«Вказівки Джуліані були “послугою за послугу” для організації візиту Зеленського до Білого дому. Джуліані вимагав, щоб Україна зробила публічну заяву про оголошення розслідувань щодо втручання у вибори 2016 року та компанію Burisma», — додав Сондланд.

«Джуліані висловлював бажання президента США, і ми знали, що ці розслідування були важливими для президента».

Говорячи про затримання американської військової допомоги Україні, Сондланд зауважив: не зміг отримати пояснення такого рішення, тому пізніше сам припустив, що надання допомоги залежало від публічної заяви України про проведення вищезгаданих розслідувань.

«За відсутності будь-якого притомного пояснення затримки військової допомоги я пізніше прийшов до висновку, що розмороження військової допомоги не відбудеться доти, доки Україна не зробить публічну заяву, зобов'язуючись розпочати розслідування начебто втручання у вибори 2016 року й компанії Burisma, чого й вимагав Джуліані», — сказав посол США в ЄС.

Нагадаємо, у США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленським у липні 2019-го нібито вимагав розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».
  • 13 листопада почались публічні слухання свідків у справі про імпічмент Трампа: так, вже засвідчила експослиня США в Україні Марі Йованович, директор із питань Європи Александр Віндман, колишній спецпредставник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер.
Поділитись: