Колишній спецпредставник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер заявив, що не вважав публічну заяву про проведення розслідувань щодо екс-віцепрезидента США Джозефа Байдена і начебто втручання України у вибори в США 2016 року умовою для організації зустрічі українського та американського президентів.

Про це він заявив під час публічних слухань у справі імпічменту Дональда Трампа.

Волкер уточнив, що заява про такі розслідування могла б бути «корисною» для організації зустрічі президентів України та США, а також зміни сприйняття Трампом України, про яку той відгукувався переважно негативно.

«Якби в нас не було заяви, я б не здався й думав: Ох, зустрічі в нас не буде», — цитує Волкера CBS News.

Зрештою, відповідної заяви Україна не зробила, і зустрічі президентів у Білому домі не відбулося.

«Поки що», — уточнив Волкер, відповідаючи на запитання.

Ще раніше на свідченнях Волкер виголосив вступне слово, яке відрізнялося від того, що він говорив під час закритих слухань. Раніше він стверджував, що на зустрічі українських та американських посадовців 10 липня не йшлося про певні «розслідування» — хоча про них говорили у своїх свідченнях інші учасники зустрічі. Нині дипломат заявив, що питання розслідувань таки порушувалося Гордоном Сондландом, послом США в ЄС.

«Гадаю, всі з нас подумали, що це було недоречним. Розмова не продовжилася, і зустріч завершилася», — сказав Волкер.

Згадав у своєму вступному слові Волкер і компанію Burisma, про розслідування якої говорять як одну з вимог Трампа для розблокування військової допомоги Україні. Деякий час в її наглядовій раді працював син Джозефа Байдена Гантер. Волкер заявив: раніше розглядав питання розслідування Burisma та роботи в ній сина Байдена як «окремі» питання — але нині змінив свою думку.

«У ретроспективі, я мав інакше тлумачити цей зв’язок (між Burisma і Байденом — ред.), і якби я це зробив раніше, то висловив би власні заперечення», — сказав дипломат.

Він пізніше додав, що не вірить, що діяльність сина Байдена в Burisma могла б якось вплинути на виконання Джо Байденом посадових обов’язків як віцепрезидента США. Тому розслідування щодо цієї компанії могло бути спрямоване лише проти українських осіб, пов’язаних із нею.

Нагадаємо, 31 жовтня Палата представників США проголосувала за резолюцію, яка переводить розслідування імпічменту Трампа в публічну площину.

Тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор та заступник помічника держсекретаря США у справах Європи та Євразії Джордж Кент вже дали публічні свідчення 13 листопада. Експослиня США в Україні Марі Йованович свідчила 15 листопада.

Нагадаємо, у США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленським у липні 2019-го нібито вимагав розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».
  • 13 листопада почались публічні слухання свідків у справі про імпічмент Трампа.
  • 15 листопада експослиня США в Україні Марі Йованович свідчила у Конгресі.
Поділитись: