Будівля заводу зі збагачення урану в Натанзі, яка була пошкоджена внаслідок вогню, Іран, 2 липня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/ATOMIC ENERGY ORGANIZATION OF IRAN (AEOINEWS)

Біля заводу зі збагачення урану в іранському місті Натанз сталася пожежа, яка пошкодила одну з будівель. Влада Ірану запевняє, що інцидент не призвів до загибелі людей і не загрожує радіаційним забрудненням.

Про це повідомив речник Організації з атомної енергетики Ірану Бехруз Камалаванді, передає BBC. За його словами, йдеться про «одне з промислових приміщень, де здійснювалися будівельні роботи».

Пізніше ОАЕІ оприлюднила фото з місця пригоди, на якому видно частково обгорілу будівлю. BBC цитує висновки американських аналітиків, які вважають, що будівля — це частина заводу зі створення центрифуг, необхідних для збагачення урану.

Крім того, журналісти іранської служби BBC отримали заяву невідомого угруповання «Гепарди батьківщини», які заявляють про свою причетність до пожежі. У заяві йдеться про те, що нове угруповання є частиною «підпільної опозиції в спецслужбах Ірану».

Натанз — найбільша установка зі збагачення урану в Ірані — розташована за 250 кілометрів на південь від столиці Тегерана. У ній розташовані три великі підземні камери, які можуть вмістити десятки тисяч центрифуг.

Відповідно до ядерної угоди 2015 року, Ірану дозволялося збагачувати уран лише на 3-4% (тобто концентрація радіоактивних ізотопів Уран-235 мала складати 3-4%). У ядерній зброї використовується уран, збагачений на 90% чи вище.

У липні 2015 року Іран уклав угоду зі США і провідними країнами про відмову від розробки ядерної зброї в обмін на зняття деяких економічних санкцій, в тому числі — заборони на міжнародну торгівлю нафтою. Уряди провідних європейських країн вважають угоду з Іраном важливою умовою для міжнародної безпеки. Водночас низка країн, зокрема чинна адміністрація США та Ізраїль, висловлюють побоювання, що угода не дає твердих гарантій відмови Ірану від розробки ядерної зброї.

5 січня 2020 року Тегеран оголосив про відмову від обмежень на збагачення урану, передбачених угодою, після авіаудару США по Іраку, внаслідок якого загинув іранський генерал Касем Сулеймані.

Щоправда, пізніше Іран уточнив, що угода «ще не похована» і країна готова повернутися до її виконання після зняття санкцій.

А наприкінці січня представник Організації з атомної енергії Ірану заявив, що Тегеран уже має достатньо потужностей, аби збагачувати уран до будь-якого обсягу, і готовий це зробити за відповідного рішення уряду.

Водночас глава іранського МЗС тоді ж зазначив, що Іран поки не відступатиме від положень ядерної угоди.

Поділитись: