Працівник посольства США в Україні розповів про те, що Зеленський «зробить усе, що попросить» Трамп

Радник із політичних питань посольства США в Україні Девід Голмс повідомив Конгресу про дзвінок між Дональдом Трампом та американським послом в ЄС Гордоном Сондландом, під час якого заявили, що Володимир Зеленський зробить «усе, що його попросить» Трамп.

Про це Голмс розповів на закритих свідченнях у справі щодо імпічменту Трампа, повідомляє The New York Times із посиланням на три джерела.

Дзвінок Трампа й Сондланда відбувся 26 липня, через день після телефонної розмови президентів України та США. Тоді посол США в ЄС був у Києві для зустрічі з українськими посадовцями.

За словами Голмса, Трамп запитав Сондланда, чи погодився президент України провести розслідування проти його політичних опонентів, на що посол відповів ствердно. Сондланд також додав, що Володимир Зеленський «заглядає вам до рота» (в оригіналі «loves your ass») і проведе розслідування та «все, що ви його попросите».

Деталі розмови між Голмсом і Сондландом стали відомими з тексту вступного слова Голмса, який опинився в розпорядженні CNN.

«Я спитав Сондланда, чи справді Трампу «по цимбалах на Україну». Посол погодився, що Трампу справді «по цимбалах на Україну» Я спитав, чому, і Сондланд відповів, що президенту не все одно лише на «важливі речі» — йдеться в оприлюдненому тексті.

Голмс уточнив, чи не йдеться про війну на Донбасі. На це Сондланд зазначив, що мав на увазі «важливі речі», які мають користь для Трампа особисто. Серед них згадується «розслідування щодо Байдена», яке намагався ініціювати особистий адвокат Трампа Рудольф Джуліані.

Голмс додав, що тоді не робив нотатки почутого й сказаного, але оперативно повідомив про дзвінок посольство.

Про згаданий дзвінок Трампа й Сондланда вперше стало відомо 13 листопада під час перших публічних слухань у справі імпічменту президента США. Тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор згадав про телефонну розмову 26 липня під час вступного слова, сказавши, що дізнався про нього від свого працівника вже після закритих свідчень 22 жовтня.

31 жовтня Палата представників США проголосувала за резолюцію, яка переводить розслідування імпічменту Трампа в публічну площину. Тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор та заступник помічника держсекретаря США у справах Європи та Євразії Джордж Кент вже дали публічні свідчення 13 листопада. Експослиня США в Україні Марі Йованович свідчила 15 листопада.

Нагадаємо, у США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленським у липні 2019-го нібито вимагав розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».
  • 13 листопада почались публічні слухання свідків у справі про імпічмент Трампа.

Burisma — одна із найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні, президент та засновник якої — Микола Злочевський, ексміністр екології часів президентства Віктора Януковича. Ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема Burismа, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював. У 2014-му Злочевський залишив Україну, компанію підозрювали в ухиленні від податків, відмиванні коштів та розкраданні державних ресурсів. У 2018-му в Burisma повідомили, що судові справи проти компанії завершені. ГПУ дійсно закрила справу щодо ухилення від податків, справа щодо відмивання коштів була програна Злочевському в Лондонському суді. А справа щодо розкрадання державних ресурсів — фактично видача ліцензії самому собі — була передана в НАБУ, яке продовжує розслідування.

Попри провадження, компанія не припиняла діяльність, у 2014-му при Burismа створили раду директорів, в яку увійшов, зокрема Гантер Байден. Він був у раді директорів до 2019 року. Офіційно у справах щодо Burismа він не фігурував.