Російський прем'єр-міністр Дмитро Медведєв не виключає повернення до переговорів щодо транзиту російського газу через газотранспортну систему України після проведення парламентських виборів в Україні.

Про це Медведєв повідомив під час зустрічі з лідерами партії «Опозиційна платформа — За життя» Віктором Медведчуком та Юрієм Бойком у Москві, передає «Интерфакс».

«Сьогодні тут справедливо прозвучало: після виборів до Верховної Ради і у парламенту, і у потенційного нового уряду, якщо він з'явиться, є можливість до цих питань повернутися і відповісти на гострі проблеми в цій сфері. Що ж стосується того, як рухатися, думаю, тут є кілька варіантів, один з них найпростіший — це збереження на певний час тих домовленостей, які існують нині», — повідомив Медведєв.

Він також заявив, що Росія не виключає створення консорціуму з Україною, який буде здійснювати спільне управління українською ГТС.

Раніше у російському уряді запропонували провести черговий раунд тристоронніх переговорів про транзит газу на вересень 2019 року, попри те, що раніше ці переговори планували провести одразу після президентських виборів в Україні.

10 липня повідомлялось, що Юрій Бойко та Віктор Медведчук поїхали до Москви, де провели зустріч з прем’єр-міністром РФ Дмитром Медведєвим. Це вже друга зустріч за останні декілька місяців.

Нагадаємо, українська сторона на майбутніх переговорах запропонує Росії транспортувати по 60 млрд кубометрів газу щороку упродовж 10 років. У разі неукладання договору про транзит, Нафтогаз запропонує Росії постачати газ до ЄС на умовах своп.

Зазначаємо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.

Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.

На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.

Напередодні переговорів у Нафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.

Поділитись: