Прем’єрка Британії про Brexit: У нас є вибір — без угоди, без Brexit, або ця угода

Прем’єр—міністерка Великої Британії Тереза Мей винесла на обговорення у парламенті погоджений Кабінетом міністрів чорновик угоди з ЄС щодо Brexit.

Прем’єрка наголосила, що погоджений урядом документ — чорнова версія, яка має бути лише гарантією виходу країни з ЄС в березні 2019 року в установленому і обережному порядку.

«Ця угода повертає нам контроль над кордонами і грошами, захищає роботі місця і сприяє нашій державній безпеці», — заявила вона.

Раніше повідомлялося, що незадоволені текстом угоди міністри, які пішли у відставку, заявляли, що чорнова угода шкодить фінансовій незалежності і суверенності Британії.

Як заявила Мей, питання ірландського кордону вирішуватиметься під час подальшої співпраці з ЄС, а «запасний план», який передбачений угодою, є компромісом обох сторін, і ні ЄС, ні Британія не задоволені ним.

Але вона підкреслила, що теперішній «запасний план» поширюється на всю Велику Британію, а не лише на Північну Ірландію, і що він, у певному сенсі, «тимчасовий» — в угоді передбачений механізм його скасування за згоди обох сторін.

Крім цього, як альтернативу «запасному плану», Британія може подовжити «адаптаційний період», продовж якого країна буде лишатись в митному союзі з ЄС.

Також прем'єрка заявила, що погоджена урядом чорнова угода припиняє вільний перетин кордону Великої Британії з боку ЄС, що має поліпшити державну безпеку країни.

«Вибір зрозумілий — ми можемо вийти без угоди, або лишитись без Brexit взагалі. Або ми можемо обрати цю угоду», — наголосила Мей.

За її словами, угода — це єдиний спосіб вийти з ЄС без хаосу, виконати обіцянку і не зашкодити народу Британії крайніми мірами.

Варто зазначити, що угода, погоджена урядом Мей, викликала обурення серед парламентарів,зокрема й серед прихильників Brexit. Угоду розкритикували за значну кількість компромісів, на які піде Британія і за те, що угода передбачає подальше знаходження країни в межах митного союзу ЄС.

Мей захищає ці положення, кажучи що певні компроміси необхідні для збереження робочих місць, а гарні торгівельні відносини з ЄС — національний інтерес Британії. Прем’єрка однак погоджується з тим що багато пунктів, особливо стосовно Північної Ірландії, викликають багато питань, але обіцяє не зупинятися в пошуку їх вирішення.

15 листопада міністр з питань Brexit Домінік Рааб і міністр з питань Північної Ірландії Шайлеш Вара пішли у відставку через невдоволеність текстом угоди. До них приєдналася міністерка з питань праці й пенсій Великої Британії Естер Маквей.

Нагадаємо, 14 листопада міністри Великої Британії погодили попередній текст угоди щодо Brexit, що викликало обурення серед міністрів-консерваторів, які не схвалюють те, що Британія щонайменше буде платити європейські мита.

13 листопада представники Європейського союзу та Великої Британії узгодили перший чорновий варіант тексту угоди щодо виходу Британії з Євроблоку (Brexit).

Саміт ЄС щодо Brexit відбудеться 25 листопада. Очікується, що Єврокомісія завершить роботу над декларацією про подальші відносини ЄС та Британії до 20 листопада, а протягом наступних 48 годин 27 країн-членів ЄС зможуть ознайомитися з нею. Угоду повинні повністю затвердити до 22 листопада.

Зазначимо, коли Британія покине Євросоюз, а разом з ним і єдиний Європейський ринок та спільний митний союз в березні 2019 року — між Британією та ЄС утвориться сухопутний кордон на межі між Республікою Ірландією та Північною Ірландією, що є регіоном Сполученого Королівства. Обидві сторони хочуть уникнути закриття сухопутного кордону з Північною Ірландією, але не можуть дійти згоди щодо «запасного плану» збереження відкритого кордону, у випадку виходу Британії з ЄС без торгівельної угоди.

Британія пропонувала ЄС тимчасово зберегти умови митного союзу для усієї країни, поки не завершиться перехідний період після виходу з євроблоку і не буде готове постійне рішення.

ЄС своєю чергою вважав, що запасний план не може бути обмежений в часі і має стосуватися безпосередньо Північної Ірландії.

Прем’єрка Британії Тереза Мей заявила, що такий варіант «зазіхає» на цілісність Британії і створить новий морський кордон між Британією та Північною Ірландією.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ За пів(к)року до Brexit: чи готова Велика Британія?

Нагадаємо, 29 березня 2017 року Велика Британія офіційно повідомила Європейський союз про свій намір покинути ЄС, запустивши процедуру Brexit.

На переговорах Британії та ЄС вирішили продовжити перехідний період Brexit до 2020 року. Повідомлялось, що остаточна вартість Brexit для Британії може сягнути 55 мільярдів євро. Цю суму країна виплачуватиме ЄС до 2064 року.

/Лев Коротаєвський