Перший президент України Леонід Кравчук закликав Олександра Лукашенка припинити насильство на вулицях Білорусі. Антиурядові протести в країні почалися після оголошення попередніх результатів виборів президента, відповідно до яких Лукашенко перемагав уже вшосте.

Про це Кравчук розповів в інтерв’ю білоруському бюро «Радіо Свобода». Він провів паралелі між протестами в Білорусі й революцією Гідності в Україні, яка, за його словами, «справила на нього неймовірне враження».

«Я хотів би звернутися до білоруської влади — зупиніться. Президенте Лукашенку, припиніть кровопролиття! Ніякими доказами, ніякими переконаннями, ніякими прикладами в історії він не зможе виправдати кровопролиття. Ніякими. Якщо вдатися до неймовірних фальсифікацій, правда історії все одно буде панувати», — вважає перший президент України.

Він також висловив вдячність жінкам, що вийшли на мирні протести в Білорусі. 12 серпня сотні жінок вийшли на площу в Мінську, сьогодні ж, 13-го, «ланцюги солідарності», в яких беруть участь переважно жінки, продовжилися:

«Жінка не просто виходить на знак протесту, вона відстоює життя. Жінка несе життя, життя дитини, життя взагалі. Я їм вдячний, що вони мають мужність, що вони переступили будь-який страх, що вони прийшли і сказали: ми захищаємо життя, ми захищаємо свободу, ми захищаємо демократію, ми хочемо жити нормально так, як живуть люди, не знаючи страху перед ким».

А ще Леонід Кравчук «хоче вірити», що Росія не підтримуватиме насильство в Білорусі, оскільки це «побачить увесь світ», і тоді РФ «візьме на себе велику відповідальність перед людством, світом, демократією та свободою».

«Я сподіваюсь, що цього не станеться, і дуже вірив би. Я думаю, що в Росії також є сили, які не дозволять діяти чи підтримувати насильство в Білорусі», — вважає він.

Що це за акції протесту в Білорусі?

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Після завершення голосування в країні оприлюднили результати державного екзит-полу. За їхніми даними, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) проголосували понад 80% виборців, а за опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську — близько 10%.

Незгодні з результатами люди вийшли на акції протесту в різних містах Білорусі. Силовики жорстоко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світлошумові гранати та гумові кулі.

За три дні влада повідомила про затримання 6 тисяч людей та поранення приблизно 200 протестувальників. Правозахисники вважають, що дані можуть бути заниженими. Вночі 13 серпня затриманих почали відпускати.

11 серпня Тіхановська виїхала з країни до Литви. Також в мережі з'явилося відео, де вона закликає людей не протестувати. У її штабі заявили, що звернення вона записала під тиском білоруських силовиків. Також його прокоментував президент Литви Ґітанас Науседа. На його думку, «жодна притомна людина не повірить», що їх вона зробила з власної волі.

Чоловік Тіхановської Сергій перебуває під арештом. Незареєстрований кандидат у президенти Білорусі Валерій Цепкало заявляв, що на неї тиснули через її чоловіка.

Про події після закриття дільниць у Білорусі читайте в нашому онлайні. Також ви можете переглянути хроніку подій другоготретього та четвертого днів протестів.

Поділитись: