У Білорусі затримали вже чотирьох українців. Омбудсменка вимагає від білоруської сторони повернути їх додому
У Білорусі загалом затримали чотирьох українців — Костянтина Рєуцького, Євгена Васильєва, Оксану Альошину й хлопця, ім’я якого не розголошують. Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова вимагає від білоруської сторони якнайшвидше повернути їх додому.
Про це йдеться в заяві Денісової.
У ній вона звернулася до голови Комісії з прав людини білоруського парламенту Андрія Наумовича з проханням «забезпечити належний правовий захист» затриманим українцям.
Крім того, Денісова попросила Верховну комісарку ООН із прав людини Мішель Бачелет, президента МКЧХ Петера Маурера, голову ОБСЄ Еді Раму та інші міжнародні правозахисні організації посприяти в наданні такого захисту.
За словами омбудсменки, вона звернулася до посла Білорусі в Україні з проханням встановити місцеперебування затриманих українців (воно досі невідоме) й повідомити, чи чинили щодо них фізичний чи психологічний тиск.
«Вимагаю від білоруської сторони якнайшвидше повернути українців додому! Водночас приєднуюсь до закликів Міністерства закордонних справ України та прошу громадян України наразі утриматись від поїздок до Білорусі», — йдеться в заяві Денісової.
Що відомо про затримання українців у Білорусі?
Уранці 12 серпня МЗС повідомило, що всього з початку протестів у Білорусі затримали дев'ятьох українців, але їх на той час уже відпустили.
Утім удень того ж дня білоруські силовики жорстко затримали в Мінську двох громадян України Костянтина Рєуцького та Євгена Васильєва. Вони позаштатно готували матеріали для hromadske.
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба на брифінгу вранці 13 серпня повідомив про затримання ще однієї українки — Оксани Альошиної. А пізніше пресслужба МЗС заявила про затримання українця в Бресті. Його затримали ще 11 серпня за участь в акції протесту, а потім помістили в місцеве СІЗО.
Місцеперебування Рєуцького, Васильєва й Альошиної досі невідоме. Офіційно білоруські органи влади не повідомляють, де перебувають затримані.
Що це за акції протесту в Білорусі?
9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Після завершення голосування в країні оприлюднили результати державного екзит-полу. За їхніми даними, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) проголосували понад 80% виборців, а за опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську — близько 10%.
Незгодні з результатами люди вийшли на акції протесту в різних містах Білорусі. Силовики жорстоко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світлошумові гранати та гумові кулі.
За три дні влада повідомила про затримання 6 тисяч людей та поранення приблизно 200 протестувальників. Правозахисники вважають, що дані можуть бути заниженими. Вночі 13 серпня затриманих почали відпускати.
11 серпня Тіхановська виїхала з країни до Литви. Також в мережі з'явилося відео, де вона закликає людей не протестувати. У її штабі заявили, що звернення вона записала під тиском білоруських силовиків. Також його прокоментував президент Литви Ґітанас Науседа. На його думку, «жодна притомна людина не повірить», що їх вона зробила з власної волі.
Чоловік Тіхановської Сергій перебуває під арештом. Незареєстрований кандидат у президенти Білорусі Валерій Цепкало заявляв, що на неї тиснули через її чоловіка.
Про події після закриття дільниць у Білорусі читайте в нашому онлайні. Також ви можете переглянути хроніку подій другого, третього та четвертого днів протестів.
- Поділитися: