Президент Росії Володимир Путін запропонував постачати російський газ до України напряму, за цінами на 20-25% дешевше, ніж газ з Європи. У Нафтогазі повідомили, що Газпром і так має постачати Україні газ за такою низькою ціною, однак не робить цього.

Про це повідомив виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко.

«Газ з Росії і так має бути на 20-25 відсотків дешевшим, ніж газ з Європи, оскільки Газпром при прямих поставках не платить за його транспортування в Європу. Причому, оскільки газ в Європу йде зокрема через Україну, то при прямих поставках в Україну Газпром менше подає газу для транзиту в Європу, відповідно менше платить за транзит газу Україні. Відповідно, якщо Газпром менше платить, то Україна менше отримує», — повідомив Вітренко.

Він зазначив, що умовою російської сторони для відновлення прямого постачання газу до України є відмова Нафтогазу від свого виграшу у Стокгольмському арбітражі 3 мільярдів доларів, на що Нафтогаз піти не готовий.

«Також важливо зауважити, що контракт має сенс тільки тоді, коли інша сторона виконує свої контрактні зобов’язання. Предметом розгляду як попереднього Стокгольмського арбітражу, так і нового Стокгольмського арбітражу є якраз невиконання Газпромом своїх контрактних зобов’язань», — додав Вітренко.

На його переконання, знижка на імпорт російського газу не має сенсу, оскільки не зможе компенсувати відмову від стягнення 3 мільярдів доларів боргу Газпрому за рішенням арбітражів.

Нафтогаз судиться з Газпромом від 2014 року щодо двох великих питань: ціни на російський природний газ і транзит.

22 грудня 2017-го Нафтогаз заявив, що виграв арбітраж проти російського Газпрому у справі про постачання газу. Також Нафтогаз домігся зменшення майбутніх обов'язкових річних обсягів у понад 10 разів відповідно до його фактичних потреб в імпорті газу.

28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу до Газпрому за позовом на транзит газу на суму 4,673 мільярда доларів США. Таким чином, за результатами двох арбітражів між компаніями на поставку і транзит газу Газпром повинен доплатити НАК Нафтогаз 2,56 мільярда доларів. Через пеню сума боргу Газпрому перевищила 2,9 мільярда доларів.

18 жовтня у Газпромі заявили, що укладуть новий договір про транзит газу з Україною після того, як Україна відмовиться від своєї перемоги у Стокгольмському арбітражі. У відповідь, Нафтогаз повідомив про те, що надішле Росії нові позивні вимоги на 11 мільярдів доларів.

Поділитись: