Рішення Верховної Ради про збільшення кількісного складу Центральної виборчої комісії (ЦВК) з 15 до 17 членів було ухвалено з порушенням регламенту.

Рішення Верховної Ради про збільшення кількісного складу Центральної виборчої комісії (ЦВК) з 15 до 17 членів було ухвалено з порушенням регламенту.

Про це у коментарі Громадському повідомив аналітик Громадянської мережі «Опора» Олександр Клюжев.

«Те, що парламент пішов шляхом політичної доцільності, створює серйозні виклики для майбутньої діяльності ЦВК, насамперед мова йде про порядок розгляду та ухвалення законопроекту сьогодні, 18 вересня, не відповідає певній кількості вимог про регламент Верховної Ради», — сказав Клюжев.

Він пояснив, що депутати не мали можливості вчасно ознайомитись із законопроектом, не отримали можливості внести альтернативні проекти чи внести поправки перед другим читанням.

«Деякі депутати висловлювали заперечення проти ухвалення законопроекту… Тобто проблеми правового характеру дійсно виникають і тут вже важко прогнозувати, наскільки ці проблеми зможуть резонувати під час перебігу дуже конкурентної виборчої кампанії, яку ми очікуємо», — зазначив Клюжев.

За його словами, можна розглядати цю проблему з формальної і практичної точки зору. Зокрема, на його думку, певна політична сила може оскаржити діяльність новосформованої ЦВК у майбутньому.

«Ми не можемо виключати що в певний момент та чи інша політична сила може вплинути через судові механізми на діяльність майбутньої ЦВК шляхом оскарження. І тут буде навіть не важливим сам факт доведення до завершення рішення щодо, наприклад, визнання законності призначення складу ЦВК, сам факт певного спору, пов’язаний з діяльністю ЦВК, її складом може значно вплинути на суспільне сприйняття діяльності ЦВК, проблема дійсно є», — наголосив експерт.

Водночас він додав, що це рішення можна назвати «найкращим із найгірших варіантів». «Бо дійсно є неприйнятною ситуація, коли чинний склад ЦВК буде здійснювати організацію президентських виборів», — сказав Клюжев.

Нагадаємо, 18 вересня Верховна Рада збільшила кількісний склад ЦВК з 15 до 17 членів.

12 липня Рада так і не змогла розглянути питання оновлення складу ЦВК.

У липні Парубій заявив, що розраховує на оновлення складу Центральної виборчої комісії у вересні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Новий виборчий кодекс: як обиратимуть народних депутатів

Члени ЦВК рахують голоси на президентських та парламентських виборах. До складу Центрвиборчкому входили 15 членів. Термін повноважень більшості з них завершився ще в червні 2014-го.

Депутати та президент чотири роки не могли погодити перелік нових людей. За законом, кандидатів до ЦВК подають депутатські фракції, при чому в пропорції, відповідно до їхньої кількості. Відтак список має погодити президент і проголосувати парламент.

5 липня народні депутати не розглянули оновлення складу Центральної виборчої комісії згідно з порядком денним через нестачу голосів — більшість народних депутатів відмовились від розгляду цього питання. 

23 січня президент Петро Порошенко офіційно передав голові Верховної Ради Андрію Парубію список 13 кандидатів у члени ЦВК. Згодом Порошенко вніс подання про призначення нових членів Центрвиборчкому до парламенту.

У поданні президента значиться 14 кандидатур на посади членів ЦВК, проте раніше комітет підтримав подання глави держави щодо звільнення 13 із 15 членів Центрвиборчкому у зв'язку із закінченням строку їх повноважень. Таким чином, «вакантних» місць у ЦВК може бути лише 13. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Юристка Порошенка, заступник Луценка та захисниця Ляшка: Хто рахуватиме голоси на президентських виборах.

Поділитись: