Рішення синоду Української православної церкви Московського патріархату про відлучення владик, які взяли участь в Об'єднавчому соборі й вирішили долучитися до новоствореної Православної церкви в Україні, не має канонічної сили.

Про це заявив колишній речник УПЦ Київського патріархату, архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій Зоря в ефірі програми «Нині вже» на Громадському.

«З опублікованих документів, зокрема, митрополитом Олександром (митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський, колишній клірик УПЦ МП – ред.), отриманих ними листів від Вселенського патріарха згідно з його благословенням і відповідно до рішення синоду Вселенського патріархату, який визнав недійсною юрисдикцію Московського патріархату над Україною, а самих митрополитів напередодні Об’єднавчого собору прийняли під омофор Вселенського патріарху. Те ж саме визначили щодо всіх членів собору. Таким чином, їх уже не можна було трактувати як єпархів під юрисдикцією МП. Тому санкції щодо них не мають жодної сили», - пояснив Зоря.

Раніше двох учасників Об'єднавчого собору 15 грудня від Української православної церкви Московського патріархату звільнили з посад та заборонили їм служіння.

Зазначимо, що після того, як в Україні створили єдину Православну церкву — у державі перестали існувати УПЦ Київського патріархату та Українська автокефальна православна церква. Вони саморозпустилися, а нова церква є їхньою спадкоємицею.

Водночас УПЦ Московського патріархату продовжить існувати окремо, однак її присутність в Україні більше не відповідає канонам. 

15 грудня на Об'єднавчому соборі в Києві створили Православну церкву України. Предстоятелем Української помісної православної церкви обрали митрополита Переяславського та Білоцерківського Епіфанія, представника УПЦ КП.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Главою нової Православної церкви в Україні обрали Епіфанія: хто він

Тепер новий очільник Православної церкви в Україні поїде до Константинополя (Стамбул) та 6 січня отримає від Вселенського патріарха Варфоломія томос — грамоту про створення єдиної автокефальної церкви в Україні. Таким чином, процедуру отримання церковної незалежності буде завершено.

Російська православна церква (РПЦ) назвала «канонічно нікчемним» Об’єднавчий собор у Києві.

Від УПЦ МП на Соборі було два митрополити. Після собору в церкві заявили, що його учасники більше до УПЦ МП не причетні — йдеться про митрополита Олександра Драбинка та митрополита Онуфрія.

 На Об'єднавчому соборі також затвердили статут нової церкви. Тисячі людей прийшли на Софійську площу, аби взяти участь у події.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Кого оберуть, того і будемо підтримувати»: як у Києві чекали на предстоятеля нової української церкви (РЕПОРТАЖ)

11 жовтня Синод Вселенського патріархату підтримав продовження надання автокефалії України, а також офіційно затвердив, що церквою-матір’ю України є Константинополь.

У відповідь на це синод РПЦ у Мінську вирішив розірвати відносини з Константинополем. Константинополь, зі свого боку,  відмовився розривати відносини з РПЦ.

Помісна церква — це об'єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави та зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Молитися по-новому: що таке помісна церква і навіщо вона потрібна

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Як Порошенко Константинополь брав: історія томосу для українського православ'я

Поділитись: