Російська загроза: що важливо знати про події 14 лютого
Поки частина українців захоплено дискутує про нацвідбір на «Євробачення», російська агресія та ймовірна ескалація залишаються головними темами на порядку денному. Розповідаємо найважливіше про події 14 лютого щодо можливого російського вторгнення в Україну.
Країни досі евакуюють своїх громадян і дипломатів?
Останніми днями все більше країн закликають своїх громадян негайно покинути Україну через загрозу нового російського вторгнення, а деякі вивозять своїх дипломатів і переносять чи закривають консульства.
Сьогодні до них вирішив приєднатися Всесвітній банк — він почав евакуацію своїх співробітників з України та заявив, що призупиняє відрядження до нашої країни через російську загрозу, повідомляє Reuters. А втім, Всесвітній банк продовжить свою діяльність в Україні, а фінансові операції триватимуть і надалі. А Японія заявила, що вивозить з України більшість співробітників свого посольства.
Водночас Польща й Естонія заявили, що не планують евакуювати своїх дипломатів з України. Греція жповідомила, що її посольство в Києві скоротилося до мінімуму, але водночас країна хоче посилити персонал Генконсульства в Маріуполі.
А посол Європейського Союзу в Україні Матті Маасікас сьогодні запевнив, що посольства всіх країн-членів ЄС продовжують працювати в Києві попри ймовірну загрозу російського вторгнення.
Також президент Володимир Зеленський заявив, що його родина залишається з ним в Україні. Він закликав повернутися бізнесменів, політиків і чиновників, які покинули країну на тлі російської загрози.
А що з літаками та рейсами?
Нещодавно стало відомо, що низка страхових компаній оголосила про припинення страхування літаків для польотів у повітряному просторі України через російську загрозу. Тоді деякі авіакомпанії призупинили рейси в Україну, а згодом влада виділила 16,6 мільярда гривень для гарантування безпеки польотів.
Сьогодні ці гарантії дали перші результати: авіакомпанія SkyUp відновила продаж квитків на всі рейси. А втім, інша авіакомпанія — «Міжнародні Авіалінії України» —заявила, що виводить частину своїх літаків з України до Іспанії та Сербії на вимогу власників через російську загрозу.
Українські силовики готові до можливого наступу?
Міністр внутрішніх справ Денис Монастирський сьогодні заявив, що силовики не допустять жодних «сепаратистських проявів» в Україні. Він наголосив, що 300 тисяч поліцейських, нацгвардійців, прикордонників та рятувальників щодня несуть службу, не панікують і не бояться.
«Якщо якийсь "гіркін" спробує захопити адмінбудівлі, його розстріляє наш спецназ без попередження та жодних вагань!» — запевняє міністр.
Нацполіцію сьогодні перевели на посилений режим несення служби — кажуть, щоб оперативніше реагувати на будь-які загрози безпеці громадян. Це означає, зокрема, збільшення кількості патрулів на вулицях і взяття під охорону важливих будівель.
Окрім того, спецслужбовці СБУ також перейшли на посилений режим роботи в усіх регіонах — у відомстві заявили про потужну хвилю гібридної війни з боку Росії, зокрема через нагнітання паніки.
А що стосовно мирних громадян?
Сьогодні на вулиці Хрещатик у Києві відкрили перший рекрутинговий центр територіальної оборони. За словами міського голови Віталія Кличка, до підрозділів тероборони щодня звертаються понад 100 охочих. Найближчим часом рекрутинговий центр має запрацювати й на лівому березі міста.
Водночас у кожному районі Києва створили комісії з питань евакуації населення в разі надзвичайної ситуації. Загалом у столиці є понад 500 сховищ і ще майже 4500 споруд подвійного використання. Мапу з їхнім розташуванням можна переглянути тут.
Як просувається дипломатія?
Сьогодні відбулося одразу декілька важливих переговорів. Зокрема, президент Володимир Зеленський мав зустріч із канцлером Німеччини Олафом Шольцом. Той заявив, що його країна планує виділити Україні 150 мільйонів євро кредиту.
Крім того, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба провів телефонну розмову з держсекретарем США Ентоні Блінкеном. Американський посадовець наголосив на підтримці України на тлі загрози Росії й пообіцяв, що Києву виділять макрофінансову допомогу.
Водночас міністр оборони України Олексій Резніков провів телефонну розмову з міністром оборони Білорусі Віктором Хреніним, щоб «зняти стрес і не допустити ескалації відносин». Резніков побачив у результатах розмови «позитивний сигнал та перший крок до співпраці».
А в Кремлі продовжують вимагати нерозширення НАТО на схід — сьогодні там заявили, що офіційна відмова України від курсу на вступ в Альянс «допомогла б відповісти на російські стурбованості».
А яка ситуація з російськими військами?
Сьогодні Reuters повідомив, що, за даними джерел у західній розвідці, в Україні за останні тижні збільшилася кількість російських бойовиків, які підпорядковані російським спецслужбам, — з їхньою допомогою Росія може спробувати створити привід для вторгнення. За словами джерел, Росія може використати цих найманців, щоб посіяти смуту серед населення й паралізувати Україну через скоєння навмисних убивств зі спеціалізованої зброї.
А біля кордонів України, за даними Міноборони, досі залишаються 140 тисяч російських військових. Крім того, у Білорусі з 10 до 20 лютого відбуваються військові навчання з Росією. А за цю добу на Донбасі станом на 17:00 бойовики тричі порушували режим припинення вогню й поранили одного українського військового.
А втім, міністр оборони Олексій Резніков сьогодні повідомив, що російські військові ще не сформували так звані ударні угруповання, необхідні для наступу. А якщо вони почнуть це робити, українські військові помітять і заздалегідь відреагують.
Що нового про це все каже влада?
Президент Володимир Зеленський сьогодні запевнив, що Україна знає про всі місця розташування російських військових біля українського кордону та в окупованому Криму, і наголосив, що «нам є що протиставити» російській армії, адже зараз українські Збройні сили перебувають у значно кращому стані, ніж у 2014 році. Глава держави згадав і про міжнародну підтримку, яку зараз отримує Україна.
Крім того, секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данілов заявив, що не бачить імовірності того, що найближчими днями, 16-17 лютого, може розпочатися широкомасштабне вторгнення з боку Росії. Він переконує, що влада «повністю усвідомлює» ризики, які існують в Україні.
Як подбати про свою безпеку?
Для цього можуть стати у пригоді наші матеріали про те, що слід покласти до тривожної валізи, як вижити в місті у випадку воєнних дій та надзвичайних ситуацій, як підтримати українську армію, що варто знати про укриття та які практичні речі може зробити кожен із нас у разі загострення. Також можуть бути корисними поради психотерапевта про те, як зберігати спокій перед імовірною війною.
- Поділитися: