Польща та Естонія не планують евакуювати дипломатів з України на тлі можливої російської агресії

Польща та Естонія наразі не планують евакуювати своїх дипломатів з України на тлі можливого нового наступу Росії.

Про це телеканалу Polsat News заявив Пьотр Мюллер, речник польського уряду.

За його словами, «наразі немає рішення» щодо відкликання польських дипломатів із України.

«Коли ми були [з прем'єр-міністром] у Києві, то дали чіткий сигнал, що такі рішення будуть ухвалюватися лише в разі нагальної потреби», — сказав Мюллер і додав, що дипломатичні місії Польщі відіграють важливу роль у допомозі.

Менше з тим, Польща рекомендувала своїм громадянам утриматися від поїздок до України, якщо в цьому немає сильної потреби. Мюллер також зауважив, що в Україні мешкає багато поляків: згідно з останнім переписом населення у 2001 році, в Україні проживали 144 тисяч поляків.

Крім того, речник уряді зазначив, що Польща розробляє різні сценарії імовірних подій — зокрема і сценарій із появою великого потоку мігрантів з України до Польщі.

Доповнено о 15:30. Естонія також не планує відкликати дипломатів із Києва: посольство продовжить працювати в Україні та допомагатиме естонцям. Водночас в естонському уряді зазначили, що в разі загострення ситуації надання допомоги може бути ускладненим, тож громадян Естонії закликали заздалегідь продумати плани поїздок та визначити шляхи для виїзду з України.

Побоювання країн

Усе більше країн звертають увагу на збільшення кількості російських військ уздовж кордонів з Україною. Рекомендації щодо виїзду з Україн особливо активізувалися після повідомлення The Guardian із посиланням на джерела: Байден 11 лютого нібито сказав іншим лідерам країн НАТО та ЄС, що, за даними США, президент РФ Володимир Путін вирішив здійснити вторгнення в Україну найближчими днями.

СШАКанадаЧорногорія, Нідерланди, Японія, Латвія, Велика Британія, Естонія, Данія, НорвегіяНова ЗеландіяНімеччина, Литва, Фінляндія, Італія, Швеція, Чехія та Ірак уже радили громадянам залишити територію нашої країни. А Південна Корея навіть наказала своїм громадянам виїхати з України, погрожуючи відповідальністю в разі невиконання.

Державний департамент США ще 24 січня дав дозвіл на добровільний від’їзддержслужбовців США та наказав виїхати членам родин держслужбовців із посольства у Києві.

Про виїзд сімей своїх дипломатів оголошували Велика Британія, Австралія та Німеччина, Канада та Ізраїль. Нещодавно стало відомо, що США евакуюють з України частину дипломатів і припиняють надавати консульські послуги. Японія також вивозить більшість співробітників свого посольства в Україні.

Натомість посли ЄС та Великої Британії в Україні — Матті Маасікас та Мелінда Сіммонс — повідомили, що залишаються в Києві. Крім того, ЄС заявив, що не закриватиме свої представництва в Україні. Канада ж переносить своє консульство з Києва до Львова, а Німеччина — з Дніпра до Львова.

Разом із цим президент Володимир Зеленський запевняв, що вивезення дипломатів деяких країн з України ще не означає неминучого загострення.

Російська загроза

Росія ще наприкінці 2021 року виступила з вимогою до НАТО більше ніколи не розширюватися на схід, зокрема не брати Україну. США та Альянс відповіли й не погодилися на такі вимоги.

Водночас Москва ще до переговорів почала стягувати свої війська до кордонів з Україною. За даними Міноборони, біля кордонів України залишаються 140 тисяч російських військових. А в Білорусі з 10 і до 20 лютого відбуваються військові навчання з Росією.

В українській розвідці казали, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України взимку 2022 року. Американські розвідники (відповідно до можливого сценарію, яким поділився Bloomberg) вважають, що наступ на Україну може відбутися у трьох напрямках: з окупованого Криму, Білорусі та з боку російського кордону.

Водночас українська влада запевнила, що армія готова дати відсіч, а партнери на нашому боці. В МЗС закликали зберігати спокій, консолідуватися всередині країни й уникати дій, що розхитують стабільність та сіють паніку.