Газпром готовий продовжити транзит газу через українську газотранспортну систему у разі «вирішення судових спорів» з Нафтогазом у Стокгольмському арбітражі.

Про це повідомив міністр енергетики Росії Олександр Новак, передають російські ЗМІ.

«У цьому сенсі не додають оптимізму ті заяви, які ми чуємо від наших українських колег, що вони готові виставляти все нові й нові штрафи», — заявив Новак під час «Російського економічного форуму».

Крім цього, за його словами, умови транзиту газу через Україну «мають бути конкурентними», щоб зацікавити Газпром.

Напередодні представник МЗС РФ повідомив, що Росія готова на укладання нової угоди про транзит газу через Україну після 2019 року лише на власних умовах. У Нафтогазі відповіли, що умови транзиту газу мають відповідати європейським нормам.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Транзит через Україну буде, або Європа відмовиться від російського газу. Переговори відклали до травня

Нагадаємо, що 21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.

На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.

Напередодні переговорів у Нафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.

Наразі Україна та Росія намагаються укласти новий контракт про транзит газу до Європи. Чинний контракт закінчується 31 грудня 2019 року.

Зазначимо, що транзит російського газу через газотранспортну систему України є однією з найбільших статей експорту українських послуг та приносить Україні щороку близько 3 мільярдів доларів.

Втрата Україною транзиту означатиме втрату значної частини валютної виручки.

Росія може відмовитися від українських послуг транзиту після завершення чинного нині контракту — 31 грудня 2019 року. Зокрема, з цією метою Росія будує газопроводи в обхід України — «Північний потік-2» та «Турецький потік».

Поділитись: