Нафтогаз готовий розглянути можливість «мирової угоди» з Газпромом лише на умовах, які передбачають виконання Росією своїх зобов’язань в межах рішень Стокгольмського арбітражу. Російські вимоги, які передбачають відмовитися від рішень арбітражу, для компанії неприйнятні.

Про це повідомив виконавчий директор Нафтогаз Юрій Вітренко, коментуючи пропозицію міністра енергетики РФ Олександра Новака під час зустрічі останнього з віце-президентом Єврокомісії Марошем Шефчовичем.

За словами Вітренка, Нафтогаз не отримував від Газпрому пропозицій щодо «мирової угоди», проте якщо така пропозиція все ж надійде, то українська компанія готова її уважно розглянути.

«Зокрема ми можемо розглянути, у якій формі «Газпром» виконає рішення попереднього арбітражу щодо компенсації «Нафтогазу» збитків від невиконання «Газпромом» своїх зобов’язань за транзитним контрактом у 2009-2017 роках. Нагадаю, за цим рішенням «Газпром» нам винен вже більше 2,8 мільярда доларів», — зазначив Вітренко.

За його словами, під «мировою угодою» у Росії розуміють відмову Нафтогазу від виграшу у Стокгольмському арбітражі та від подання нового арбітражу на 11-14 мільярдів доларів.

«Тобто ми маємо щонайменше «добровільно» відмовитися від 2,8 мільярда доларів, а, по максимуму, ще й повернутися у статус боржника за положенням контракту «бери або плати» (більше 80 мільярдів доларів до кінця 2019 року) та газ, відібраний у 2014-2015 році (біля 4 мільярдів доларів)», — повідомив Вітренко, додавши, що у разі укладання нового договору про транзит газу за умовами Газпрому, Росія зможе у будь-який момент припинити транзит, залишивши Україну без доходу від нього.

Нагадаємо, що крім заяви про «мирову угоду» міністр енергетики РФ домовився з віце-президентом Єврокомісії про проведення нового раунді тристоронніх переговорів про транзит газу наприкінці вересня 2019 року. У Нафтогазі вважають, що таким чином Росія намагається затягнути час, щоб «вести переговори з тими, хто буде здавати інтереси України».

30 травня стало відомо, що суд у Нідерландах про стягнення активів Газпрому на користь Нафтогазу за рішенням арбітражу відбудеться у грудні 2019 року.

Також у Газпром подав апеляцію на рішення суду у Люксембурзі щодо стягнення на користь Нафтогазу 2,8 мільярда доларів у цій країні. Нагадаємо, що у березні 2019 року Нафтогаз повідомив, що розпочав процес стягнення активів з Газпрому за рішеннями Стокгольмського арбітражу у Люксембурзі.

Зазначимо, що наразі Нафтогаз подає позови до судів різких країн, зокрема Швеції, Нідерландів, Швейцарії та США, у яких прагне стягнути заборгованість Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу. Зокрема, Нафтогаз прагне конфіскувати активи Газпрому у європейських країнах і США та їхнім коштом погасити близько 2,7 мільярда доларів, які наразі Газпром винен за рішенням арбітражного суду у Стокгольмі.

Раніше повідомлялось, що Швейцарський суд кантону Цуг зняв арешт з активів Газпрому, арештованих для виконання рішення Стокгольмського арбітражу.

Нагадаємо, що 5 червня 2018 року суд у Нідерландах задовольнив клопотання НАК Нафтогаз України щодо арешту часток Газпрому у його голландських дочірніх компаніях.

 

Нафтогаз судиться з Газпромом від 2014 року щодо двох великих питань: ціни на російський природний газ і транзит.

22 грудня 2017-го Нафтогаз заявив, що виграв арбітраж проти російського Газпрому у справі про постачання газу. Також Нафтогаз домігся зменшення майбутніх обов'язкових річних обсягів у понад 10 разів відповідно до його фактичних потреб в імпорті газу.

28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу до Газпрому за позовом на транзит газу на суму 4,673 мільярда доларів США. Таким чином, за результатами двох арбітражів між компаніями на поставку і транзит газу Газпром повинен доплатити НАК Нафтогаз 2,56 мільярда доларів. Через пеню сума боргу Газпрому перевищила 2,7 мільярда доларів.

Російський газовий монополіст подав апеляцію в суд округа Свеа, Швеція наприкінці березня 2018 року. Пізніше в Газпромі повідомляли, що не виплачуватимуть компенсацію Нафтогазу доти, доки не отримають рішення цього апеляційного суду.

16 липня в Нафтогазі заявили, що продадуть конфісковані активи Газпрому, якщо не отримають 2,7 мільярда доларів.

10 листопада стало відомо, що швейцарський суд заборонив компаніям Nord Stream AG та Nord Stream 2 AG які обслуговують та будують російські газопроводи «Північний потік» та «Північний потік-2» розраховуватись з російським Газпромом.

24 жовтня у Нафтогазі повідомили, що стягнули з Газпрому вже 18 мільйонів доларів на виконання рішення Стокгольмського арбітражу у справі про транзит та постачання газу. Нагадаємо, що вперше Нафтогаз повідомив, що стягнув 9 мільйонів доларів з Газпрому 10 жовтня.

Поділитись: