Розробники «оксфордської» вакцини від коронавірусу кажуть, що Велика Британія почала її прискорену перевірку
Британсько—шведська компанія AstraZeneca, яка розробляє вакцину від COVID—19 разом із Оксфордським університетом, заявила, що британський регулятор медичних препаратів розпочав прискорену перевірку.
Про це речник AstraZeneca заявив у коментарі Reuters.
«Підтверджуємо, що MHRA (Агентство Великої Британії з регулювання ліків та продуктів у сфері охорони здоров’я — ред.) розпочало періодичний огляд нашої вакцини від COVID-19», — йдеться у заяві представника компанії.
Періодичний огляд — це процедура, за якої фармацевтичні компанії надають регулятору доступ до даних клінічних випробувань у режимі реального часу. Мета цього огляду полягає в якнайшвидшому затвердженні того чи іншого препарату; до нього вдаються в умовах надзвичайної ситуації у сфері охорони здоров’я.
У п’ятницю, 30 жовтня, MHRA також розпочало періодичний огляд іншої вакцини від коронавірусу, яка розробляється американською фармацевтичною компанією Pfizer. Ця вакцина — одна з небагатьох, що перебувають на останньому, третьому етапі клінічних випробувань, як і вакцина AstraZeneca.
Що це за вакцина і що про неї відомо?
Її назва AZD1222. Вона використовує вірусний вектор, створений на основі послабленого вірусу, що викликає застуду в шимпанзе, і містить генетичний матеріал коронавірусу. Після вакцинації формується спеціальний шипоподібний білок, який допомагає імунній системі розпізнавати коронавірус, якщо той потрапляє в організм людини.
AZD1222 вважають однією з найбільш перспективних вакцин від COVID-19 на сьогодні. Вона одна з перших (на початку вересня цього року) перейшла на третій етап клінічних досліджень, який передбачає масове її тестування.
У вересні випробування вакцини «ставили на паузу», бо в одного з вакцинованих виявили запалення спинного мозку, але вже через п'ять днів частково відновили. Наприкінці жовтня стало відомо про смерть одного з учасників випробувань вакцини від COVID-19 у Бразилії, утім, випробування не зупиняли; за даними ЗМІ, померлий чоловік отримав плацебо, а не саму вакцину.
А що взагалі з вакцинами від COVID-19?
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, усього приблизно 10 вакцин перебувають на третьому етапі тестування ㅡ рандомізованих, подвійно-сліпих випробувань серед великої кількості добровольців. На цьому етапі учасникам тестування дають не лише вакцину, а й плацебо, і ані вони, ані лікарі не знають, кому саме що дістається. Всього ж на різних етапах розробки перебувають приблизно 40 вакцин-кандидатів ВООЗ.
У перегонах за першу сертифіковану вакцину багато вчених сподіваються мати готовий до поширення медичний препарат уже у 2021 році. ВООЗ очікує, що до цього часу науковці підготують достатню кількість інформації про вакцини, щоб передати її органам охорони здоров'я країн-членів.
Як не дивно, але про наміри розробити власну вакцину від COVID-19 заявляють і в Україні. За словами очільника МОЗ, препарат уже пройшов етап доклінічних випробувань і Україна може мати власну вакцину від коронавірусу вже за рік.
Президент України Володимир Зеленський також уточнив, що якщо до затвердження української вакцини з'явиться ліцензована вакцина закордонного виробництва, Україна буде закуповувати її, а не чекати на власну.
- Поділитися: